Au au škriabe ma oko

Poznáte to? Pocit pálenia a rezania očí či nadmerné slzenie. A to všetko kvôli nedostatočnej produkcii sĺz alebo ich kvalite. Slzy zohrávajú pri ochrane oka významnú úlohu a práve syndróm suchého oka patrí k najčastejším ochoreniam v oftalmológii.

face_0920

O čo presne ide?

Syndróm suchého oka je vlastne nestabilný slzný film, ktorý potenciálne poškodzuje očný povrch a je sprevádzaný zápalom. Neliečené suché oči spôsobujú príznaky ako je pálenie, svrbenie a pocit cudzieho telesa v oku. Paradoxne sa môžu vyskytnúť aj nadmerne slziace oči. Suché oči môžu navyše viesť k výraznému zhoršeniu zraku a k zníženiu kvality života.

Príčiny suchých očí sú rozmanité

Za syndróm suchého oka môžu najmä vonkajšie vplyvy, akými sú veľké sucho v priestore, práca v prievane alebo v klimatizovanej miestnosti, rôzne úrazy oka, systémové ochorenia, nosenie kontaktných šošoviek, kúpanie v chlórovej vode, ako aj prašné, či zafajčené prostredie. Jedným z novodobých príznakov je podľa vedcov z kanadskej univerzity Waterloo aj nosenie rúšok, ktoré je v čase celosvetovej pandémie COVID-19  povinné. Ako vedci zistili, rúško Je prekrýva horné dýchacie cesty a tým sa výrazne znižuje šírenie vzduchu smerom od úst a nosa. Vzduch ktorý vydychujeme sa však musí rozptýliť a pokiaľ rúško presne nedosadá, vzduch smeruje hore. Teplý vydýchnutý vzduch spôsobuje odparovanie slzného filmu a toto dlhodobé odparovanie pravdepodobne spôsobuje aj vznik suchých miest na povrchu oka.  Vzniká tak nutkanie oko si pretrieť, to však rozhodne neodporúčajú. Prenos vírusu COVID-19 je možný ústami a nosom a v menšej miere aj očami. Dotyk tváre neumytými rukami môže zvýšiť pravdepodobnosť infekcie. Preto je nevyhnutné dohliadať na správne nosenie rúška, najmä na to, aby priliehalo k nosu a vzduch sa tak šíril smerom dole.

Aby oči neboleli

Pri ľahších formách ochorenia sa postupuje metódou aplikovania umelých sĺz. Tie chránia a zvlhčujú oko, čím sa nahrádzajú alebo dopĺňajú prirodzené slzy, ktorých je v týchto prípadoch buď málo, alebo sú slzy nekvalitné. Vhodnou zdravotníckou pomôckou, sú očné kvapky Artelac Rebalance, ktoré blahodarne pôsobia na oko i jeho povrch - chránia ho, zvlhčujú a poskytnú mu dôležité prirodzené prostredie,“ hovorí očná lekárka MUDr. Ivana Krčová, PhD.  V ťažších prípadoch, keď takáto liečba už nezaberá, je nutné vykonať buď zákrok, ktorý dočasne alebo trvale zablokuje odtokové kanáliky, alebo chirurgicky vyriešiť problém s viečkami. Pri týchto postupoch sa docieli trvalé vytvorenie filmu na povrchu oka, ktorý oko zvlhčuje a chráni. Ako pri všetkých zdravotných ochoreniach, aj tu platí, že včasná diagnóza vie minimalizovať škody, ktoré ochorenie na oku spôsobí.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.