Pozor na bakteriálnu vaginózu počas tehotenstva

Zdravie pošvy počas tehotenstva je veľmi dôležité. Ak sa bakteriálna vaginóza objaví v skorom štádiu gravidity, zvyšuje sa riziko komplikácii ako napríklad predčasný pôrod či potrat. 

maternity 06 1200x800

Orientačne má 10 – 30 % tehotných žien skúsenosť s bakteriálnou vaginózou počas tehotenstva. Ako sa prejavuje a ako ju liečiť?  

„Bakteriálna vaginóza (BV) je stav, kedy sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie,“ hovorí MUDr. Jozef Španka. Nerovnováha pošvového prostredia je spôsobená úbytkom laktobacilov a ich nahradením nežiadúcimi, vyššie spomenutými anaeróbnymi baktériami.

Symptómy BV

Približne polovica žien s BV nemusí mať vôbec žiadne príznaky. „Pri bakteriálnej vaginóze je pH zvýšené (môže mať hodnoty až do 7.0), normálne pH je v rozmedzí 3.8 – 4.5,“ upresňuje gynekológ.  Charakteristickým znakom tohto ochorenia je okrem zvýšeného pH riedky, bielosivý výtok s intenzívnym rybím zápachom, ktorý sa ešte zintenzívni po pohlavnom styku.

Čo spôsobuje BV?

Nerovnováha pošvového prostredia môže byť spôsobená nechráneným sexom s novým partnerom. Pozor tiež na používanie parfumovaných mydiel i pranie bielizne silnými detergentmi. Vyplachovanie vnútra pošvy nepatrí medzi aktivity, ktoré prospievajú intímnemu zdraviu. Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu, spermie v pošve po sexe bez kondómu, vnútromaternicové antikoncepčné teliesko, niektoré druhy antibiotík a genetické faktory narúšajú prirodzené prostredie a môžu spôsobiť bakteriálnu vaginózu..

Aké komplikácie spôsobuje BV počas tehotenstva?

Ak sa bakteriálna vaginóza objaví v skorom štádiu gravidity, zvyšuje sa riziko komplikácií ako predčasný odtok plodovej vody, predčasný pôrod, postpartálna endometritída, potrat, chorioamnionitída, PID po aborte a zápalové komplikácie po operačných výkonoch. Práve preto by ste mali venovať zvýšenú pozornosť aj prevencii.

Zdravé pošvové prostredie aj počas tehotenstva

„Tehotné ženy často trápia vaginálne infekcie.  V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy používajú antibiotika, čo predstavuje riziko pre matku i plod – potrat či predčasný pôrod. Práve z tohto dôvodu by malo byť prijímanie tohto lieku minimalizované,“ hovorí gynekológ.  Alternatívou antibiotík je voľnopredajný vaginálny gél Lactofeel s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu. Jeho použitie je možné nielen pri výskyte bakteriálnej vaginózy, ale aj ako prevencia jej vzniku, napríklad pred návštevou kúpaliska či sauny. Vaginálny gél obnovuje normálnu vaginálnu kyslosť a rast tvorby laktobacilov v pošve. „Používanie vaginálneho gélu je bezpečnejšie ako perorálna antimikrobiálna terapia, hlavne počas tehotenstva,“ dodáva na záver MUDr. Jozef Španka. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.