Meriate si správne tlak?

Nepodceňujte to! Mohlo by sa vám to vypomstiť! Aj keď vás nič nebolí, ešte stále to neznamená, že je všetko v poriadku. Nie všetky zdravotné problémy sú viditeľné navonok. Práve tie skryté nás môžu ľahko a rýchlo pripraviť o život. 

retro tlakomer 17

Hypertenzia patrí medzi prioritné rizikové faktory ochorení srdca aj na Slovensku. Na vysoký krvný tlak sa u nás lieči až 63% ľudí. Existuje predpoklad, že v roku 2030 bude až 40 % obyvateľstva trpieť nejakou formou kardiovaskulárnych ochorení. A až 40% populácie si nevie správne merať svoj tlak! Ako je to naozaj s týmto „tichým zabijakom“?

Čo je krvný tlak a hypertenzia?

Krvný tlak je tlak vytvorený srdcom na pumpovanie krvi cez cievy. Naše srdce sa zmrští každý deň približne 100 000-krát a zakaždým s rozličnými hodnotami tlaku. Aj tie najmenšie zmeny v organizme či jeho okolí sa okamžite premietnu na výsledkoch merania. Čoraz viac ľudí trpí vyšším krvným tlakom, ktorého hodnoty sa dostávajú až nad optimálnu úroveň. Krvný tlak ukazuje výkonnosť srdca a priechodnosť ciev. Od ich funkčnosti závisí, či sa potrebná krv nesúca so sebou živiny a kyslík dostane do všetkých životne dôležitých orgánov nášho tela. Je dôležitý aj pre žilový systém, aby dokázal odvádzať z tela odpadové látky vrátane oxidu uhličitého. Je to tlak, ktorým pôsobí krv na steny ciev. Výška krvného tlaku závisí od intenzity práce, ktorú vykonávame, od zdravotného stavu srdca a od priechodnosti ciev. Krvný tlak v priebehu dňa a noci kolíše, najnižší je počas spánku. Ak sme v pokojnom stave, naše srdce sa počas jednej minúty stiahne približne 60-90 krát, aby vytlačilo potrebné množstvo krvi do ciev. Vytlačená krv putuje tepnami, arteriolami a vlásočnicami k jednotlivým orgánom a odovzdáva im potrebné živiny a kyslík. Srdce pracuje v dvoch fázach. Prvú, pri ktorej je krvný tlak najvyšší, nazývame systola. Počas systoly sa srdečný sval stiahne a krv je vytláčaná zo srdca cez aortu do cievneho riečišťa pod tlakom, ktorý nazývame systolický. Jeho hodnota je vyjadrená ako prvé číslo v zázname o hodnote krvného tlaku, napr. 120/80 mmHg. Výška systolického tlaku závisí od zdravotného stavu srdečného svalu, od priechodnosti ciev a od telesnej záťaže. Po fáze systolickej prichádza fáza diastolická. Počas nej je srdečný sval uvoľnený a plní sa krvou. V diastole je krvný tlak najnižší a nazýva sa diastolický. Jeho hodnota je vyjadrená druhým číslom v zázname s hodnotou krvného tlaku. Výška diastolického tlaku závisí od priechodnosti ciev v okrajových častiach tela, v rukách, nohách a mozgu. Ak sú cievy upchaté, napr. tukovými usadeninami, zúžené nikotínom z cigariet alebo človek trpí obezitou, srdce musí vyvinúť oveľa väčší tlak, aby krv prekonala zúženie a dostala sa úspešne k orgánom. Rozvíja sa vysoký krvný tlak – hypertenzia.

Koho hypertenzia ohrozuje?

Vysoký krvný tlak by sme nemali ignorovať! Ak sa k nemu pripojí nezdravý životný štýl, stres, obezita, fajčenie a u žien užívanie antikoncepcie, môžeme si veľmi rýchlo zavariť na nebezpečnú mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu. Už dávno neplatí, že vysoký krvný tlak a s ním súvisiace ochorenia ohrozujú len ľudí vo vyššom veku. Krvný tlak je preto nutné mať pod kontrolou a pravidelne si ho doma merať tlakomerom. Do rizikovej skupiny obyvateľstva automaticky patria i ľudia, v ktorých rodine sa už mozgová príhoda vyskytla. Aj napriek správne nastavenému životnému štýlu  je genetická predispozícia neovplyvniteľným faktorom. Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC definuje ohrozenú skupinu obyvateľstva nasledovne: „Sú to predovšetkým pacienti s vysokým krvným tlakom, diabetici, fajčiari a pacienti vyšších vekových kategórií. Znepokojujúce však je, že v poslednom období vídavame, že už aj u mladších ľudí sa objavujú mozgové porážky. Za posledné obdobie som sa dokonca stretol so štyrmi prípadmi žien vo veku od 30–40 rokov, ktoré dostali mozgovú porážku, pričom pri jednom z nich išlo o ženu v siedmom mesiaci tehotenstva. Ženy majú takmer trikrát častejšie mozgové porážky ako muži. Ďalšiu rizikovú skupinu predstavujú ľudia trpiaci fibriláciou predsiení. Táto arytmia sa vyskytuje u starších ľudí (nad 60 rokov). U mladých býva veľmi zriedkavá.“

Ako si správne merať tlak?

Prvým krokom je posadiť sa a uvoľniť sa. Nie je potrebné vyzliekať si  oblečenie ako je blúzka či tenká košeľa, pretože tlakomer je schopný odmerať tlak aj cez tenké oblečenie. Rukávy si nevyhŕňajte, pretože by mohli zabrániť voľnému prietoku krvi. Umiestnite manžetu 2 cm nad lakťovú jamku. Nezabúdajte na jej správne otočenie. Manžeta by nemala byť ani voľná, ale ani príliš stiahnutá. Teraz už len stlačíte tlačidlo, čím zapnete tlakomer a manžeta sa začne nafukovať. Po zmeraní tlaku sa pomaly sfúkne. Počas merania buďte stále uvoľnení, neprekrižujte nohy, nerobte zbytočné pohyby a nerozprávajte. Ak ste postupovali správne, tlakomer vám zobrazí verné hodnoty.

Odborník na značku OMRON pán Šimon Peter odporúča tlakomer OMRON M6 Comfort, ktorý má unikátnu Intelli manžetu s 360° presnosťou (prispôsobí sa obvodu paže od 22-42 cm) a meria spoľahlivo pri akomkoľvek otočení okolo paže. Jej skvelá vlastnosť je odstránenie nepresnosti merania spôsobená nesprávnym umiestnením manžety. Tento tlakomer je klinicky overený. Jeho funkcia detekcie nepravidelných pulzov, ktoré môžu znamenať aj fibriláciu predsiení, čo je závažný faktor rizika mozgovej mŕtvice a srdcového infarktu, vám môže zachrániť život. Ak si zakúpite tlakomer v lekárni alebo na oficiálnej webovej stránke, automaticky máte zabezpečenú 2x kalibráciu tlakomeru odborníkom v autorizovanom servise OMRON. V prípade akýchkoľvek problémov je vám tento servis samozrejme k dispozícií a vašu požiadavku vybaví do 7 dní počas trvania záruky, ktorá je až 5 rokov. Ohromná je taktiež výdrž batérie, takže sieťový zdroj často vôbec nepotrebujete. Jeho cena je 83 € s DPH.

Viac informácií sa dočítate na www.krvnytlak.sk.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.