Zoznámte sa: syndróm počítačového videnia

Dnešná doba plná obrazoviek má aj svoje nevýhody. Všade kde sa pozriete, nájdete samé telefóny, počítače či televízne obrazovky. A to, že naše oči trpia si často uvedomíme až keď nás začnú štípať, páliť, či bolieť. Vďaka tomuto sa vám uľaví.  

comp ilustracne freepik

Ak dlho pozeráme na monitor či obrazovku, núti to naše oči pracovať oveľa intenzívnejšie. Pri uprenom pohľade málo žmurkáme a oči sa rýchlo vysušujú. Navyše obrazovka má odlesky a odrazy, takže text sa nám ťažšie číta ako napríklad z knihy či časopisu. Oči sú preťažené a vznikajú problémy. 

Príznaky nadmerného zaťaženia sú väčšinou prechodné. Ak však neurobíme ani minimálne opatrenia na zmiernenie záťaže očí, objaví sa syndróm počítačového videnia. Ten je často sprevádzaný nepríjemnými príznakmi ako únava očí, bolesti hlavy, rozmazané videnie, bolesti krku a ramien a podobne. Krátkodobá únava očí môže prerásť do syndrómu suchého oka, ktorý sa prejavuje svrbením, pálením, bolesťou pri žmurkaní či pocitom cudzieho telesa v oku.  

Čo spôsobuje vznik syndrómu počítačového videnia?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré vzniku syndrómu urýchľujú:

  • nesprávne osvetlenie miestnosti,
  • zlé nastavenie jasu monitoru, obrazovky,
  • príliš krátka alebo dlhá vzdialenosť očí od monitoru či obrazovky,
  • krivé celkové držanie tela pri sedení pri práci s počítačom,
  • zlý uhol hlavy pri pozeraní na monitor a pod.

Každý z faktorov môže spôsobiť nadmerné zaťaženie očí a prispieť k vzniku syndrómu počítačového videnia a teda aj syndrómu suchého oka. Stačí však dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a syndrómom či únave očí sa viete ľahko vyhnúť.

Ako liečiť syndróm počítačového videnia?

  1. Očiam doprajte okamžitú úľavu od bolesti, rezania, pálenia či iných nepríjemných príznakov. Mnoho ľudí nedá dopustiť na očné kvapky Hyal Drop multi (www.hyal.sk) bez konzervačných látok s optimálnym obsahom kyseliny hyalurónovej, vďaka ktorej sa zvlhčí povrch oka. Zdravotnícku pomôcku Hyal Drop multi teraz v lekárni kúpite s osvedčeným, pohodlnejším aplikátorom.
  2. Osvetlenie v miestnosti upravte tak, aby bolo pre vaše oči príjemné a korigovalo intenzitu svetla z monitora či obrazovky.
  3. Monitor počítača pri práci si nastavte do výšky vašich očí tak, aby ste mali hlavu v prirodzenom uhle a pohodlnej pozícii.
  4. Pravidelné prestávky pri práci sú kľúčové, počas nich si začvičte očami, ale aj ramenami, chrbtom či pažami.
  5. Vhodná stolička pri práci s oporou pre krk a chrbát je dôležitá, aby ste zabránili preťaženiu a tým eliminovali syndróm počítačového videnia.

Ak vám tieto opatrenia nepomôžu a syndróm počítačového videnia pretrváva, odporúčame vám navštíviť očného špecialistu. Urobí vám komplexné a podrobné vyšetrenia očí, na základe ktorých stanoví diagnózu a následnú odbornú liečbu. 

Zdroj foto: Freepik

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.