Milan „Junior“ Zimnýkoval prijal bežeckú výzvu od Rajec

„Ide mi najmä o pocit, ktorý z behu mám a o to, že robím niečo pre seba“. Bežci! Kde berú tú pevnú vôľu? Vstávať skoro ráno, aby si odbehli svoje kilometre, vybehnúť von za každého, hoci aj zlého počasia, a navyše šíriť o behu samé pozitívne a motivačné veci.

Aby to zistil, Milan „Junior“ Zimnýkoval sa rozhodol na vlastnej koži vyskúšať pocit plný adrenalínu a endorfínov uvoľňujúcich sa pri behu a dopriať svojmu telu pohyb na čerstvom vzduchu. Čo by odporučil začínajúcim bežcom a kde chodí behávať najradšej? Prečítajte si náš rozhovor.

Ste skôr letný alebo zimný typ?

Povedal by som, že som skôr celoročný typ. Nemám rád extrémy, ani v zime a ani v lete. Keď sa nad tým tak zamýšľam, zimu znášam oveľa lepšie, aj keď nie som nadšený, ak trvá príliš dlho.

Čo najradšej robievate v lete? Aký  typ dovolenky preferujete?

Leto pre mňa nikdy nebolo vyslovene dovolenkovým obdobím. Vždy som počas neho absolvoval rôzne folklórne festivaly a zájazdy so súborom Zemplín. A neskôr to už boli pracovné povinnosti,  festivaly a podobne. Prvé, typické letné dovolenky som absolvoval len pred pár rokmi. Pred šiestimi rokmi som bol prvýkrát v Egypte a o rok neskôr som dovolenkoval v Chorvátsku. 

 Ako ste sa dostali k behu? Čo bol prvotný impulz k tomu „odgaučovať sa“ a zaviazať sa k pohybu?

Presne toto! Odgaučovať sa. K behu som sa dostal približne pred siedmimi rokmi pri spolupráci s jednou športovou značkou. Potom som zo zdravotných dôvodov musel prestať, ale postarali sa o mňa skvelí fyzioterapeuti a opäť môžem behať ako predtým.

Máte svoju obľúbenú bežeckú komunitu? Ako by ste ju charakterizovali?

Som skôr vlk samotár. Dokonca sa väčšinou vyhýbam spoločným behom a nikdy sa nesnažím pridať k iným bežcom. Beriem to ako čas strávený sám so sebou, ktorého mám inak veľmi málo. Aj keď je pravda, že som jednu takú komunitu už zažil a kamarátime sa doteraz. Svoju prvú bežeckú komunitu začínam budovať až teraz a veľmi sa na to teším.

Čo je podľa Vás potrebné pri pravidelnom behaní dodržiavať?

Vždy treba myslieť na prapôvodný dôvod, prečo som sa rozhodol behať. Prečo som sa zaviazal k pohybu a odgaučoval sa a držať sa toho aj v čase, keď sa mi nechce a potrebujem sa znova nakopnúť. 

Kde najradšej beháte a prečo?

Kedysi som na Kuchajde nabehal kilometre, preto ju teraz už veľmi nevyhľadávam. V poslednej dobe ma začína baviť skôr mestský typ behu, po uličkách. A skvele sa cítim v Bratislave na Železnej studničke, aj keď ten mini „stupák“ nemám rád :). V konečnom dôsledku mi ale práve to stúpanie pomáha k lepším výsledkom.

Aký je váš osobný bežecký rekord?

Asi vás sklamem, ale nemám žiaden rekord. Pre mňa je motivácia niekde inde. Žiadne rekordy, góly, body, sekundy. Ide mi predovšetkým o dobrý pocit, ktorý z behu mám a o to, že robím niečo pre seba.

14.9. budete fandiť ženám, ktoré ste trénovali na tento beh...Tešíte sa? Ako prebiehali tréningy?

Mojou úlohou pri tréningu bolo byť najmä motivátorom. Už úvodné rozprávanie o behu spôsobilo, že som mnohých motivoval vôbec niekde začať. Buď môžete o behu len rozmýšľať alebo s ním ihneď začať. K behu predsa nič extra nepotrebujete a aj po polhodine sa cítite ako superman – zvýšené endorfíny vás dostanú tam, kde chcete byť – v pohode, pozitívne naladený, proste sa cítite dobre. Sám seba som nikdy nevnímal ako človeka, ktorý by začal s behom a ak som sa stal motiváciou pre iných, tak to určite malo zmysel. Na 14. september sa veľmi teším! Hlavne na baby, ktoré sa rozhodli behať po prvýkrát. Dáte to s kombom – pravidelný tréning a pitný režim, ideálne čistá pramenitá voda. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.