Sepembrová...

September v záhrade pokročilom čase... Počas celej aktívnej záhradnej sezóny sa nám nahromadí značné množstvo rastlinného odpadu.Ak sa nám ho podarí spracovať do kompostu, zabezpečíme si cenný prostriedok na zlepšenie pôdy a kvalitné prírodné hnojivo.

kompost recycle19

Pri zrení kompostu ho mikroorganizmy v prípade, že majú zabezpečený dostatok kyslíka, rozložia na kvalitný humus. Ak nie, dochádza k neželanému hnitiu. Preto si "kompostovisko" musíme dôkladne pripraviť a dodržiavať zásady pri jeho zakladaní. Najpriaznivejšie miesto na jeho založenie je mierne zatienený roh záhrady, ak však máme k dispozícii len slnečné miesto, môžeme na jeho povrchu pestovať dyne alebo kapucínku. Drevené kompostovacie boxy dostaneme kúpiť v každom záhradnom centre, pričom najvhodnejšie sú typy s odoberateľnými doskami, keďže pri nich sa dá nastavovať výška kompostovacieho boxu. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že kompost musí mať kontakt s okolitou pôdou aby sa doň mikroorganizmy mohli presťahovať. Pri kompostovaní môžeme spotrebovať nielen bežný záhradný odpad ale aj kuchynské zvyšky ako sú zvyšky mäsa, rýb, kostí, oleje, tuky a papier. Ak máme naraz väčšie množstvo odpadu, vhodné je ho pred uložením zmiešať s hrubším materiálom aby bol zabezpečený prístup vzduchu a nevznikol hnilobný proces.

Kompost zakladáme tak, že na asi 20 – 30 cm vysokú vrstvu narezaných a rozlámaných vetiev a dreva položíme asi 20 cm vrstvu odpadu a ďalšie vrstvy odpadu prekladáme vrstvou záhradnej pôdy alebo vyzretým odpadom. Rozklad kompostu môžeme urýchliť aj pridaním horninovej múčky alebo vápna. Na vrch kompostu nakoniec uložíme vrstvu pôdy. Akonáhle sa vrstvy kompostu zreteľne prepadnú, môžeme ho prehádzať. Toto prevzdušnenie priaznivo podporí ďalší rozklad. Trvá však približne 6 – 12 mesiacov, kým je kompost dostatočne zrelý. Približne po 3-4 mesiacoch od založenia obsahuje kompost ešte nejaké hrubšie časti ale v podstate je už zreteľne humusovitý. Takýto čerstvý kompost môžeme pred zimou využiť na pokrytie záhonových plôch alebo na nastieľanie medzi na živiny náročné rastliny, ktorým ho umiestňujeme priamo ku koreňovému krčku. Všetky rastliny však lepšie znášajú kvalitne prezretý kompost, ktorý sa vyznačuje drobkovitou štruktúrou a príjemnou vôňou lesnej pôdy.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.