Povinná výbava na hory

Po nepríjemnej a upršanej jeseni je tu opäť zima a s ňou aj čerstvo napadaný sneh, na ktorý sa už tešia všetci milovníci zimných športových aktivít. Aj vy patríte medzi nich a chystáte sa vyraziť niekam do hôr?

woman inverno tea

Tak začnite oprašovať kufor, ale dobre zvážte, čo si doňho pribalíte. Na pár vecí by ste rozhodne nemali zabudnúť! 

K chladným mesiacom neodmysliteľne patria aj zimné športy, vďaka ktorým sa po vianočných sviatkoch znovu rozhýbete. Keď už sa konečne rozhodnete, na ktorých zasnežených zjazdovkách prevetráte po ročnej pauze vaše lyže či snowboard, prichádza na rad balenie. Že to nie je žiadna veda? Myslite na to, že „len“ teplé oblečenie vám na horách stačiť nebude.

Dorazte do cieľa šťastlivo!

Cestovanie zasneženou krajinou môže byť romantické, ale len do chvíle, kým nesedíte za volantom. Vo vysokohorských zasnežených a zľadovatených terénoch vám veľakrát nepomôžu ani zimné pneumatiky a ľahko sa môže stať, že zostanete niekde visieť. Účinnou pomôckou ako predísť takejto situácií sú snehové reťaze. V niektorých oblastiach sa dokonca nachádzajú dopravné značky, ktoré vám prikazujú za určitých podmienok ich použitie. Ak ich nemáte, polícia vám môže zakázať pokračovať v jazde. No záležať by vám malo hlavne na tom, aby ste dorazili do cieľa živí a zdraví.

Nepodceňujte výber oblečenia

Dôležitosť módnych trendov dorazila už aj do lyžiarskych stredísk, no zimné oblečenie má spĺňať predovšetkým isté parametre. Uchrániť by vás malo pred chladom, no myslite na to, že lyžovanie je fyzická aktivita, pri ktorej sa môžete aj spotiť. Preto je nevyhnutné, aby materiály, z ktorých sa vaše oblečenie skladá, dokázali odvádzať prebytočné teplo. Spodnú časť oblečenia by mala tvoriť kvalitná termobielizeň. Ďalšia vrstva by mala pozostávať z flisového svetra či mikiny, ktoré vám pomôžu udržať teplo a zahrejú vás. Posledná vrstva oblečenia je tá najpodstatnejšia. Výber kvalitných lyžiarskych nohavíc a bundy rozhodne nepodceňujte. Určite stojí za to do nich zainvestovať. Mali by mať funkčnú membránu, ktorá neprepúšťa vodu ani vietor. Praktickým detailom na oblečení je snežný pás, ktorý vás uchráni pred tým, aby sa vám sneh nedostal pod bundu.

S prilbou či bez prilby? To je otázka!

Na Slovensku zo zákona vyplýva, že osoby mladšie ako 15 rokov musia mať na hlave povinne ochrannú prilbu. Dospelých sa to však netýka. To ale neznamená, že v zahraničí platia rovnaké pravidlá. V niektorých krajinách sa tento zákon totiž nevzťahuje len na deti, ale aj na dospelých. Ochranná prilba by mala byť samozrejmosťou bez ohľadu na to, čo prikazuje zákon. Pamätajte si, že vám môže zachrániť život! Na čo by ste si mali dať pri výbere vhodnej prilby pozor? Dôležité je, aby vám sedela na hlave aj bez zapnutia istiacich remienkov. Prilba by vám nemala padať do očí a vždy si ju skúšajte s nasadenými okuliarmi. Takto zistíte, či vám nebudú spôsobovať problémy pri zapínaní prilby.  

Pozor na oči a pleť!

Zubaté slnečné lúče dokážu byť v zime poriadne ostré, a preto sa pred nimi chráňte. Hoci sme na opaľovacie krémy zvyknutí skôr počas leta, zaobstarať by ste si ho mali aj do hôr. Počas lyžovania sa môžete veľmi ľahko spáliť. Nevyhnutnosťou na zjazdovke sú aj lyžiarske okuliare, ktoré v tomto prípade nie sú iba štýlovým doplnkom. Chránia vaše oči pred poškodením, ktoré ostré zimné slnko môže spôsobiť. Ponuka je široká, stačí si len vybrať. Na trhu nájdete aj lyžiarske okuliare, do ktorých sa zmestia dioptrické okuliare.  

Domáca lekárnička

Aj napriek tomu, že sa snažíte na horách teplo obliekať a popíjate horúce nápoje, občas vás môže nečakane prepadnúť nepríjemné nachladnutie. „V takom prípade vás môžu zachrániť bylinky, ktoré vám napomôžu potlačiť prvotné príznaky nachladnutia a bolesti v krku. Pozitívny vplyv na vašu imunitu má najmä zázvor, kvet čiernej bazy, lipa a fenikel. Alebo harmanček s kúskami medu. Tieto osvedčené kombinácie nájdete vo funkčných čajoch Pickwick,“ doporučuje MUDr. Andrea Chromcová. Vhodné je mať po ruke aj dostatok ovocia a radšej si dať jeden deň oddychu, ležať a nedať ochoreniu šancu naplno prepuknúť.

Extra tip – Pozor na poslednú jazdu!

Väčšina úrazov sa stane na zjazdovke pri „poslednej jazde“. „Samozrejme, že keď si zlomíte nohu, je to vaša posledná jazda. Ale pokiaľ cítite, že ste už unavení a chcete ísť domov, naozaj choďte. Hovoriť si v tomto momente, že si dáte ešte poslednú jazdu, väčšinou nekončí šťastne. Svaly už dostali pokyn relaxovať a úraz je na svete. Poslednú jazdu preto radšej vynechjte,“ radí MUDr. Alena Chromcová a na záver dodáva: „Predtým, ako ráno vyrazíte do hôr, infomujte svojich známych alebo personál v mieste ubytovania, kam idete a kedy sa plánujete vrátiť. Nechajte im na seba telefóne číslo. Keby sa vám stala nečakaná nehoda a nevrátili by ste sa do noci naspäť, bude záchranná služba vedieť, kde vás má hľadať. Je to maličkosť, ktorá vám môže zachrániť život,“ uzatvára lekárka. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.