Zaujímavosti (IV.)

PIN-kód bankových kariet a bezpečnosť; pamäťové schopnosti a pochúťka zo sladkého drievka; výška potomkov podľa štatistiky.

Domnievate sa, že vaše bankové karty s PIN-kódom sú (takmer) nedobytné? Opak je pravdou. V prípade, že sa bankový zamestnanec rozhodne získať váš PIN-kód, má veľkú šancu. Bežný človek by potreboval na zistenie správnej kombinácie štyroch čísel PIN-kódu cudzej karty niekoľko tisíc pokusov, šikovnému bankovému úradníkovi však stačí iba pätnásť pokusov.
Expert na bezpečnosť bankových operácií z univerzity v Cambridge zistil, že "zainteresovaní" bankoví úradníci dokážu v priebehu polhodinovej prestávky získať až sedem tisíc PIN-kódov. Zoznamy týchto čísel sa dajú predať, alebo sa používajú na "klonovanie" kariet, prostredníctvom ktorých sa vykrádajú účty cez bankomaty.

Kto sa obáva zhoršovania pamäti spôsobovaného vekom, mal by okrem pravidelného učenia sa cudzích slovíčok a vykonávania jednoduchých matematických úkonov bez kalkulačky konzumovať pelendrek (vyrába sa z koreňov rastliny sladké drievko). Táto "detská" pochúťka obsahuje látku carbenoxolon, ktorá podľa zistenia škótskych vedcov výrazne zlepšuje pamäťové a rečové schopnosti. K tomuto poznaniu Škóti dospeli na základe skúmania duševných schopností starších ľudí, ktorí užívali lieky obsahujúce spomínanú látku.

Chcete vedieť, aké vysoké bude vaše dieťa? Hoci je to bez záruky, keďže príroda sa niekedy rozhodne celkom neočakávane, štatisticky platí: sčítajte svoju výšku s výškou svojho partnera (biologického rodiča) a vydeľte dvomi. Od tejto priemernej výšky odpočítajte 4,5 cm pre mladú dámu a pripočítajte 9 cm pre mladého pána. Napríklad: otec dieťaťa meria 180 cm a matka 165 cm; spolu 345 cm; vydelené dvomi 172, 5 cm; podľa štatistiky bude mať dieťa ženského pohlavia výšku 168 cm (172, 5 cm - 4,5 cm); dieťa mužského pohlavia bude mať podľa štatistiky výšku 181,5 cm (172,5 cm + 9 cm).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.