Vianočné sviatky s Caravaggiom - tip na knihu a výstavu

Napísal Ikar , Mária Lešková 14. december 2019

Štvrtá publikácia, ktorá pribúda do portfólia Luxusnej knižnice, prináša prierez  životom  a dielom jednej z najvýznamnejších osobností svetového maliarstva Michelangela Merisiho, alias Caravaggia.

Exkluzívne vydanie je výsledkom práce kolektívu autorov, ktorí celý svoj život venovali štúdiu diela Michelangela Merisiho, pohnutí presne tou hlbokou emóciou, ktorú tento umelec dokáže už po stáročia vzbudzovať.  Prináša fenomenálnu štúdiu o turbulentnom živote a výnimočnom diele Caravaggia a odôvodňuje jeho absolútnu jedinečnosť. 

Caravaggio predstavuje azda jediný prípad v celých dejinách talianskeho umenia, kde je v jedinej osobe prítomný protiklad medzi prívlastkami agresívny, ľudový, zavrhnutý a vrah na jednej strane a kultivovaný intelektuál, mimoriadne vzdelaný umelec, nábožný a veľkorysý človek na strane druhej. Caravaggio vo svojich dielach ničí všetko, čo mohlo mať súvislosť s predchádzajúcou kultúrou, aby sa vydal na dobrodružnú cestu po úplne neprebádanom teréne. Jeho jedinečnosť, ako to už u velikánov umenia býva, sa viaže na jeho individualitu. Caravaggiova technika je exkluzívna, jeho štýl nenapodobiteľný, zaradený do najvyšších sfér umenia, jeho život kontroverzný. Bol hádavý, arogantný, zúfalý a konfliktný človek, ktorého násilnícke prejavy správania priviedli až k spáchaniu vraždy pri hre. 

Renomovaní autori v jednotlivých kapitolách približujú, v čom je výnimočná a nezameniteľná Caravaggiova tvorba. Veľký formát knihy ponúka z vizuálneho hľadiska neobyčajný zážitok. Množstvo fotografií mimoriadnej kvality umožňuje pozorovať aj veľmi sugestívne detaily Caravaggiových diel. Väzba je šitá bavlnenou niťou, spevnená plátenným kapitálikom a šiestimi väzmi na koženom chrbte, s  razbou zhotovenou zlatou fóliou za tepla.  Na väzbe knihy je použitý pergamen, ručne opracovaný a vyhladený korkom podľa postupov používaných v šestnástom storočí.

Komplet PRAVDIVÝ CARAVAGGIO obsahuje: exkluzívnu knihu v puzdre ( rozmer 308 x 400 mm, 416 strán), plagát s reprodukciou maľby Košík s ovocím (1597), plagát s reprodukciou fresky Povolanie svätého Matúša (1599 – 1600), ručne vyrobenú a číslovanú umeleckú sieťotlač (1 - 250) Bičovanie Krista (1607), mincu s portrétom Caravaggia a na rube obraz Medúzy, rukavice, dekrét o vlastníctve.Na Slovensku vychádza  PRAVDIVÝ CARAVAGGIO  v limitovanej edícii 250  očíslovaných výtlačkov. Cena 990 €.  Publikáciu  je možné zakúpiť iba prostredníctvom exkluzívneho portálu luxusnakniznica.sk 

TIP NA VÝLET: 

Asi 60 hlavných diel maliara Caravagga a sochára Gianlorenza Berniniho si budú môcť pozrieť návštevníci Kunsthistorického múzea na výstave „Caravaggio & Bernini“ do 19. januára 2020. Na začiatku 17. storočia považovali oboch umelcov za revolučných inovátorov, ktorí boli vzorom pre tvorcov umenia z celej Európy. Z dôvodu vysokej citlivosti vystavených diel je počet návštevníkov limitovaný. Objednať sa preto môžete aj online na konkrétny čas.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.