Vytlačiť túto stránku

Anketa: Vianoce pred tridsiatimi rokmi a dnes, čo sa zmenilo?

Napísal Michaela Conzarová 03. december 2019

Tento rok je tomu už 30. rokov od Nežnej revolúcie a mnoho vecí sa pomenilo. Oslovili sme niekoľko ocenených Slovakia. Amazing – Slovensko. Úžasné a opýtali sa, už na nadchádzajúce Vianoce.

Vnímate nejaký rozdiel  medzi oslavou vianočných sviatkov za socializmu a dnes v našej slobodnej krajine? Oslavujete rovnako alebo pociťujete viditeľný rozdiel?

Katarína Brychtová, herečka a moderátorka: V súčasnosti si môžete kúpiť, čo len chcete. Výber je široký. Kedysi som musela vystáť rad  aj dve hodiny na ananás, mandarínky, či banány a to som ani všetko nedostala. Vianoce boli vždy nádherné kedysi aj dnes. Teraz oslávime spolu celá rodina aj s vnúčatkami, na čo sa veľmi teším.

Jaro Moravčík, choreograf a režisér: Vianoce boli a vždy budú sviatkom tradičným a ja si ctím tradície a tiež tie stráňavské, ktoré som si preniesol aj do Bratislavy. Manželka je Košičanka  s rusínskymi koreňmi a hoci oni oslavujú v iné dni, prispôsobila sa našim zvykom. Tradične nebude chýbať kapustnica a kapor. Dokonca tento rok si ho ulovíme s manželkou spolu, lebo rybárčenie nám učarovalo. Večer budeme doma v kruhu rodiny. Nechodievame vtedy nikde na žiadne dovolenky a výlety. Proste oddychujeme. Je to potrebné, lebo už po Vianociach ma čakajú dva projekty v SND – Rusalka a Aida.

Nora Beňačková,  moderátorka: Vždy sme dodržiavali slovenské a kresťanské sviatky, chodili sme aj na koncerty do kostola, rovnako pociťujeme vôňu vanilky škorice, ryby, bajglov vtedy aj dnes. Nechýba podkovička pre šťastie...  Predtým som trávila Vianoce aj v hlásateľni a snažili sme sa my hlásateľky naše reči vyšperkovať. Ľudia na to radi spomínajú. A teraz je to jeden obrovský zhon celé Vianoce. 

Miloš Bubán, lekár a moderátor: V socializme som mal vždy službu, lebo som bol slobodný a kolegovia, ktorí mali deti samozrejme chceli byť doma. Ale aj na Silvestra som slúžil zas ako lekár. Keď sa mi podarilo mať voľno, bol som s mamou a rodinou. Po revolúcii, keď mama zomrela, tak som začal chodiť do tepla a tam som oslávil Vianoce, raz na Srí Lanke, či v Indii alebo na Maledivách. Aj teraz sa chystám do tepla.

Marcela Laiferová, speváčka: Vianoce sú Vianoce. Rovnako vtedy i dnes. Oslavujem klasicky s rodinou, s kapustnicou, kaprom a všetkým čo k tomu patrí.

Jozef Golonka, hokejová legenda: Predtým to bolo viac sviatočne. Tesne pred Vianocami sa všetko rozsvietilo, predávali sa na ulici ryby, bol zabehnutý systém. Je za tým nostalgia. Dnes je všetko v strese, už dva mesiace vopred sú výzdoby po meste, všetci sa naháňajú, prevláda konzumná spoločnosť. Nakupujú sa drahé darčeky, je to dosť o peniazoch. U nás sa stretne celá rodina, nebude chýbať ani kapor. A 26. decembra pôjdeme na chalupu. Sú to sviatky, kedy treba urobiť deťom radosť.

Pavol Demeš, politický analytik, bývalý minister zahraničných vecí: Rovnako ako v socializme, tak aj dnes v kapitalizme s rodinou oslavujeme tradične s kaprom i lososom, zemiakovým šalátom a ďalšími dobrotami.