Julen - Švédske Vianoce

Cez advent by Švédsko z vesmíru vyzeralo takmer ako veľká elektráreň. Aby sa tmavé dni stali znesiteľnejšími, príbytky útulnejšími a ľudia mali viac radosti, dominujú tu tisícky malých svetiel. Švédi doma zapaľujú sviečky, osvetľujú domy a záhrady, zdobia byty aj kancelárie, vo firmách sa organizujú vianočné večierky.

svedsko_julen

Švédska zima je ponurá. Dni sú krátke, obloha zatiahnutá. Ľudia sa snažia spríjemniť si advent svetlom – v záhradách aj v domoch. „Vonku je cez zimu tak šero, že naozaj potrebujeme svetlo, aby sme boli šťastnejší,“ hovorí Lena Listi zo švédskej firmy Camfil Farr. Doma zapaľujú množstvo sviečok a kahančekov, na stromy v záhrade vešajú svetelné reťaze. Súčasťou výzdoby sú aj adventné vence. Domácnosti aj kancelárie tiež ozdobujú vianočnými svetielkami. „Vianoce sú krásnym obdobím v roku, akurát je vtedy všade príliš veľa jedla,“ dodáva Lena Listi s úsmevom.

Švédi trávia najkrajšie sviatky roka doma s rodinami, na rozdiel od Silvestra, keď sa síce stretávajú s rodinou a priateľmi, ale často na veľkom večierku alebo pri spoločnej večeri. Veľkú pozornosť venujú jedlu. Typickou večerou je homár a poriadny kus mäsa, potom dezert. K jedlu sa pije šampanské a kvalitné víno. O polnoci všetci vychádzajú von, a podobne ako u nás, všade strieľajú ohňostroje aj šampanské.

Štedrý deň

Jedlu sa venuje veľká pozornosť aj na Štedrý deň. Rodiny sa stretávajú už o deň skôr, spoločne pripravujú jedlo a zdobia vianočný stromček. Opäť sa zídu 24. decembra okolo obeda, pijú Glogg, jedia zázvorové sušienky. Potom prichádza na rad tradičný bufet, napr. s Jolskinkou, šunkou zapečenou s horčicou a strúhankou, pije sa jablková šťava. Súčasťou bufetu sú aj mäsové guľky a rôzne slané drobnosti. Popíjajú vianočné pivo „julöl“ a Schnaps. O tretej poobede všetci zasadnú k televízorom a pozerajú „Kalles jul“ – vianočnú show káčera Donalda. Je to tradícia už od čias, keď boli Vianoce jednou z mála príležitostí, kedy v televízii dávali animované rozprávky.  „Počas rozprávky si väčšina dospelých zdriemne v mäkkých pohovkách. Trvá to vyše hodiny a je to čas, kedy sa jedlo usadí v žalúdku, prípadne sa podáva káva a niečo sladké,“ hovorí Lena Listi zo švédskej firmy Camfil Farr. Po Kalles jul je už čas na príchod „Jultomten“- Mikuláša. Niečo prináša aj do ponožiek, ale väčšinu darčekov pod stromček. Keď je všetko rozbalené, prichádza na rad opäť jedlo a dlhé rozhovory.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.