Keď vzduchom lieta peľ

Napísal Ľubica Janíková 25. marec 2012

S nástupom jari sa väčšina z nás teší na teplejšie a dlhšie dni, avšak sú medzi nami aj takí (a nie je ich málo), ktorým sa začne jedno z najnepríjemnejších období roka.


Sú to alergici, ktorých trápia rôzne prejavy alergie. Vodnatá nádcha, zdurenie slizníc nosa, zápal očných spojoviek, slzenie a niekedy až dráždivý kašeľ, či sťažené dýchanie. A kým pri dospelých si povieme, že toto obdobie musia nejako vydržať, v prípade alergických detí je to vážnejší problém. Najmä rodičia nedobre znášajú, keď ich deti celú jar prežívajú s upchatým nosom a zaslzenými očami. Najčastejšie sa vyskytuje alergia na peľ tráv, opäť sa začína obdobie, kedy nám vzduch vonku spestria lietajúce semienka topoľov, ktoré dokážu aj zdravým ľuďom strpčiť pobyt v prírode. Alergik má ťažkosti od skorej jari až do neskorej jesene. Ak sa vyskytne neliečená alergia, často je topoľ len prvým spúšťačom. Môže sa k nej pridružiť aj alergia na iné stromy, či buriny. V horšom prípade prerastie časom až do astmy. Alergia sa pritom môže vyskytnúť aj počas života, no najčastejšie sa prejaví v ranom detstve. Veľkú úlohu hrá dedičná predispozícia, ale aj prostredie, v ktorom dieťa žije. Po stanovení diagnózy treba alergickým príznakom predchádzať.

Najúčinnejšou liečbou je vylúčenie alebo obmedzenie kontaktu s alergénom. MUDr. Alena Urbanová, vedúca lekárka Kúpeľov Horný Smokovec odporúča, aby alergické deti doslova ušli z domáceho prostredia, kde sa alergény práve začali vyskytovať. „V južných častiach Slovenska už začínajú pučať stromy, kvitnúť kvety, čo znamená, že deťom sa už prejavujú prvé príznaky alergie. Kým prejde toto obdobie rozkvetu, treba čas stráviť v kúpeľoch, ktoré sa svojou nadmorskou výškou odlišujú od bežného miesta pobytu detí. Tam by mali prečkať najhoršie obdobie a domov sa vrátiť až po peľovej sezóne.“ Kúpele Horný Smokovec sú v súčasnosti najvyššie položenými kúpeľami pre deti a dorast na Slovensku. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 960 m. Sú jedinými tatranskými kúpeľami na liečbu nešpecifických ochorení dýchacích ciest. Počas kúpeľnej liečby využívajú vplyv vysokohorskej klímy, tzv. klimatoterapiu. Čiže zjednodušene povedané „zmenu vzduchu.“ Účinná je vtedy, keď sa dieťa nachádza v odlišnom podnebí, aké má doma. Vysokohorská klíma sa vyznačuje dostatkom slnečného svitu, čistým vzduchom a teplotnou inverziou. Výsledky takejto liečby sú hodnotené ako veľmi dobré.Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.