Prirodzený pôrod vs. cisársky rez

Prinášame vám všetky pozitíva a negatíva, ktoré sa môžu vyskytnúť pri obidvoch spôsoboch pôrodu.


Odborníci sa svorne zhodujú, že žena by mala, ak je to možné rodiť prirodzenou cestou. Prirodzenejšie sa vytvára citová väzba medzi novorodencom matkou a rýchlejšie sa regeneruje telo po prirodzenom pôrode.

Prirodzený / vaginálny pôrod
- Prirodzený pôrodný proces sa delí na dve fázy, prvá je otváracia (tzv. dilatačná), počas ktorej sa rozširuje krčok maternice. Keď je krčok rozšírený, nastáva druhá vypudzovacia fáza.
- Celý proces vaginálneho pôrodu prichádza postupne, vplyvom hormónov tak, ako to „zariadila“ príroda, telo má čas na všetko sa pripraviť a prispôsobiť sa.
- Zníženej bolestivosti sa dá napomôcť správnym dýchaním, pokojom, zachovaním rozvahy a tiež dostupnými medicínskymi, či zdravotníckymi prostriedkami na uľahčenie pôrodu a uľavenie od bolesti (epidurálna analgézia, či pôrodnícky gél).

Pozitíva vaginálneho pôrodu
- Pri pôrode bez komplikácií je prirodzený pôrod bezpečnejší
- Mamička je pri vedomí a vníma príchod dieťatka na svet
- Dieťa môže matka dostať okamžite po pôrode do náručia, čo mu pomáha lepšie sa adaptovať na nové prostredie
- Mamička môže mať dieťa neustále pri sebe, prikladať ho k prsníku a starať sa oň pod dohľadom sestier a lekárov, dieťa je navyše v prítomnosti matky pokojnejšie
- Tekutina, ktorú obsahujú pľúca dieťaťa pred narodením sa rýchlejšie odstráni, pretože tento proces urýchľuje tlak na hrudník dieťaťa počas jeho prechodu pôrodnými cestami

Negatíva vaginálneho pôrodu
- Nie je dobrým riešením pri nesprávnej polohe dieťaťa, výskyte komplikácií pri pôrode, kedy sú dieťa či matka v rizikovom stave, z dôvodu úzkej panvy či iných zdravotných obmedzení matky
- Zväčša dlhšie trvanie pôrodu a väčšia bolestivosť pri samotnom privádzaní dieťaťa na svet


Cisársky rez / sekcia
- Cisársky rez nie je pôrodom v pravom slova zmysle, je to  operačný úkon, pri ktorom sa prereže koža, podkožie, svalová blana, sval, pobrušnica a cez dve vrstvy maternica, následne sa vyberie z maternice donosený plod.
- Jednotlivé vrstvy sa zašívajú samostatne, jedna po druhej. Ak sa rana hojí bez komplikácií, stehy sa vyberajú na siedmy až desiaty deň.
- Hoci operácia prebieha v antiseptickom prostredí, pri cisárskom reze hrozí riziko infekcie, ktorá spôsobuje zhoršené hojenie rany a v najhoršom prípade i jej rozpad.
- Tento typ pôrodu musí mať medicínsku príčinu a svoje dôležité opodstatnenie.
- Je nevyhnutný pri zlom otočení dieťatka, vopred známych (plánovaná sekcia) alebo náhlych zdravotných komplikáciách (akútna sekcia) - napr. odlučovanie placenty, nedostatočný prísun výživy dieťatku, atď.
- Žena by nemala počas života podstúpiť viac než tri cisárske rezy, odstup medzi nimi  musí byť minimálne jeden rok.
- Cisársky rez prebieha buď v celkovej narkóze, alebo v tzv. spinálnej anestézii, kedy žena ostáva pri vedomí.
- Cisárske rezy sa u živých rodičiek vykonávajú od roku 1500, dovtedy sa vykonávali len umierajúcej či práve zosnulej žene, jeho výkon bol však do 19. storočia veľmi zriedkavý, nakoľko hrozilo veľké riziko úmrtnosti rodičky.
- Moderná operačná technika vykonávania sekcie britského pôrodníka Johna Martina Munro-Kerra pochádza z roku 1926 a vykonáva sa dodnes.

Pozitíva cisárskeho rezu
- Umožňuje porodiť zdravé dieťa v situáciách, kedy by spontánny vaginálny pôrod mohol predstavovať významné riziko pre matku a dieťa
- Netrvá ani hodinu a samotný zákrok nie je pre matku bolestivý
- Odporúča sa starším rodičkám pri viacplodovej gravidite

Negatíva cisárskeho rezu
- Šesťnásobne vyššie riziko komplikácií ako pri klasickom pôrode
- Dve hodiny po pôrode strávené na izbe pooperačnej starostlivosti
- Dlhšia pooperačná rekonvalescencia – hoci jazva nie je veľká, rez je hlboký a vnútorné orgány potrebujú na zahojenie približne 6 týždňov
- Možné komplikácie: krvácanie, embólia, poškodenie močového mechúra alebo tenkého čreva, infekcie, zapálená jazva
- Po cisárskom reze je dieťa od matky odlúčené zvyčajne na 48 – 72 hodín
- Štyrikrát častejšia hospitalizácia novorodenca na JIS - jednotke intenzívnej starostlivosti
- Nie je síce vylúčené, aby žena po cisárskom reze rodila prirodzene, ale veľmi často sa pri ďalšom tehotenstve znova vykonáva  cisársky rezNapísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.