OBLEČ SA DOMA

Na rastúci trend spotrebiteľov vo vyhľadávaní slovenských produktov zareagovala novovznikajúca iniciatíva OBLEČ SA DOMA, ktorej víziou je spojiť všetkých slovenských producentov v textilnom, odevnom, obuvníckom a kožiarskom priemysle.

oblec_sa_doma

Okrem toho je jej cieľom aj nadviazanie spolupráce s Ministerstvom hospodárstva, Ministerstvom kultúry a Ministerstvom školstva Slovenskej republiky, ktorej výsledok spočíva v systematickej podpore týchto priemyselných oblastí.

 Nadviazanie na bohatú slovenskú tradíciu v textilnej, odevnej, obuvníckej a kožiarskej produkcii

Pred rokom 1989 bola väčšina produkcie určená na vývoz skôr ako sa dostala na naše pulty. V rokoch 1987 – 1990 sme vyviezli tovar za vyše 500 miliónov eur a v tejto oblasti pracovalo až 46 200 ľudí. Na porovnanie, v roku 2017 to bolo približne iba 10 000 zamestnancov.

„Slovensko malo vždy silnú textilnú, odevnú a obuvnícku tradíciu. Vidíme veľký potenciál a príležitosť nadviazať na to dobré z minulosti (kvalita, kreativita, spoľahlivosť) a spojiť to s tým dobrým zo súčasnosti (nové udržateľné technológie, záujem mladých o módu a dizajn, návrat skúsených Slovákov späť domov). Podarilo sa nám znovu oživiť výrobu ponožiek na Slovensku a spojením síl môžeme vybudovať silné celé priemyselné odvetvie a tvoriť svetové kúsky, tak ako v minulosti,” vyjadril sa Ján Anguš, zakladateľ Fusakle SK a jeden z členov iniciatívy OBLEČ SA DOMA.

Podporu projektu v podobe partnerstva prejavila aj nezisková organizácia Slovak Fashion Council (SFC) s ich projektom #NosimSK. SFC podporuje a rozvíja slovenský módny ekosystém, ktorého zakladateľkou je módna návrhárka Dana Kleinert s mnohými domácimi aj zahraničnými oceneniami.

Nepriaznivá východiská situácia poskytuje priestor na zmenu

V súčasnosti neexistuje žiadna podpora na rozvoj tohto odvetvia – akoby sa naň zabudlo. V roku 2009 zaniklo jediné „stavovské zoskupenie“ – ATOP (Asociácia textilného a odevného priemyslu), ktoré zastupovalo našich výrobcov. Slovensko je jediná krajina spomedzi členských štátov V4, ktorá nemá celoštátnu podnikateľskú organizáciu v odvetví odevného, textilného a obuvníckeho priemyslu. V podpore domácej výroby vidí platforma OBLEČ SA DOMA obrovský potenciál, ktorý by sa v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva, Ministerstvom kultúry a Ministerstvom školstva SR mal pretaviť do podpory týkajúcej sa všetkých úrovní - školstvo a vzdelávanie, podpora podnikania, investičné stimuly pre lokálnu výrobu, podpora umenia a následná prezentácia Slovenska vo svete.

Prínos k opätovnému naštartovaniu ekonomiky

Propagácia domácej produkcie širokej verejnosti a podpora lokálnych výrobcov má význam z hľadiska vytvorenia pracovných miest pre niekoľko stoviek až tisícok ľudí, vzhľadom na to, že na textilný priemysel je naviazaných veľa ďalších profesií – od grafikov, dizajnérov, tlačiarov, cez predajcov, administratívnych pracovníkov, až po kuriérov. Zmenšovanie negatívnych dopadov na životné prostredie, inšpirácia a sebarealizácia mladých, rozvoj ekonomicky slabších regiónov Slovenska sú ďalšími faktormi podporujúcimi túto myšlienku. Kúpou výrobku s  logom OBLEČ SA DOMA zákazníci jasne identifikujú slovenského výrobcu a pomôžu mu aj v zmiernení finančných dopadov, ktoré boli následkom zavedených bezpečnostných opatrení.

Viac informácií o iniciatíve, jej zámeroch a členoch nájdete na www.oblecsadoma.sk a sociálnych sieťach #Oblecsadoma.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.