Viete, čo je pop up store?

Možno to poznáte aj vy. Na internete vás oslovil produkt, no keďže ho nemáte možnosť vyskúšať, radšej ho neobjednáte. Mladí kreatívci vo Veľkej Británii a USA s rovnakou skúsenosťou si teda pred časom povedali, že vytvoria kamenný obchod, ktorý bude za určitých podmienok kvalitné online značky zastrešovať.

pop_up_store20

Pop up priemysel zarába vo svete miliardy dolárov ročne. Ide o biznis model, ktorý je postavený na premyslenom marketingovom ťahu a ten prináša rad výhod tak podnikateľovi, ako aj spotrebiteľovi. V online svete sa pod označením pop up chápe „vyskakovacie“ okno, pričom v USA a v Anglicku pod obdobným názvom fungujú dočasné predajne, ktoré v krátkom čase odprezentujú produktové novinky z online sveta a následne zaniknú.

Šokovať a zaujať

Tieto dočasné obchody sa objavujú primárne na netradičných miestach, ako sú podchody, pasáže, letiská, vlakové či autobusové stanice, na uliciach v podobe stánkov, ale aj vo frekventovaných nákupných centrách. Pointou je ich lokácia na miestach, ktoré by nikto netipoval, no zároveň je tam vysoká koncentrácia ľudí – potenciálnych zákazníkov. Jedným z kľúčových cieľov pop up obchodov je šokovať zákazníka, prilákať ho tak do predajne a formou zážitkového konceptu skrátiť nákupný rituál. „Vo svete tento biznis model funguje už pár rokov, no u nás doposiaľ nič také nebolo. Rozhodli sme sa použiť kľúčové prvky pop up predajne, no namiesto dočasnej verzie sme otvorili stály kamenný obchod v najnavštevovanejšom nákupnom centre hlavného mesta,“ hovorí Patrik Gunda, spolumajiteľ predajne Pop Up Store, ktorá je jedna z prvých tohto druhu na Slovensku.

Praktické nakupovanie

Spotrebitelia, ktorí primárne vedú hektický život, oceňujú na pop up predajniach, že na nich „vyskakujú“ nečakane z miesta, kadiaľ napríklad kráčajú do práce. Stačí, že doň nahliadnu, v tempe uspokoja svoje nákupné potreby a pokračujú v predchádzajúcej trase. Obsahom týchto obchodov je jedinečný tovar, ktorý možno bežne dostať len na internete. „Problém online predaja je to, že zákazník si veci nemôže vyskúšať, tovar vidí iba na fotke a rozhodovanie o kúpe je preto komplikovanejšie, ako by sa mohlo zdať. V našom Pop Up Store ponúkame produkty, ktoré sú známe z online prostredia,  no zákazník si ich môže skúsiť na vlastnej koži. Sme presvedčení, že práve to je pre neho pridaná hodnota,“ dodáva Barbora Vozáriková, spolumajiteľka Pop Up Store.

Stačí si prenajať a zarábať...

V praxi to znamená, že pop up predajňa poskytuje na prenájom priestor v podobe políc či celých regálov značkám z online prostredia. Ich predajcovia si môžu predajné miesta v obchode prenajať na určitý čas, teda na týždne až mesiace. Všetky ostatné starosti s predajom ich produktov už následne preberá prevádzkovateľ pop up-u. „U nás si možno police prenajať maximálne na jeden rok. Cena za umiestnenie produktov závisí od počtu regálov a viazanosti. Jedna polica na 12 mesiacov stojí 200 eur mesačne, čo je v prepočte menej ako 7 eur na deň. Pri rozhodovaní klientom pomáhame. Najľahšie by bolo dať každému regál na celý rok. Pre nás je však dôležité, aby sa im z dlhodobého hľadiska investícia minimálne vrátila, preto kladieme dôraz na to, aby sa spolupráca nastavila dobre. Podstatné je, že klientom šetríme prostriedky na prevádzku vlastného kamenného obchodu, ako aj čas a energiu, ktoré by na prechod z online do offline sveta potrebovali,“ vysvetlil myšlienku Patrik Gunda.

Raster

Najsilnejšie stránky pop up konceptu

Zahraničná prax pomenovala záruky úspechu tohto konceptu predaja veľmi konkrétne:  

  • finančná dostupnosť a návratnosť vloženej investície,
  • efektívna propagácia a komunikácia značiek či produktov,
  • testovanie s okamžitou spätnou väzbou od zákazníkov,
  • možnosť odhadu budúceho dopytu,
  • jedinečný marketingový nástroj – strhnutie záujmu na produkt alebo značku,
  • budovanie značky a rozširovanie povedomia o produktoch, najmä pre online obchodovanie.

Netreba sa preto čudovať, že úspech pop up obchodov stúpa a je tu predpoklad, že inak to nebude ani v nasledujúcich rokoch. „Za svoje najsilnejšie stránky považujeme, že sa nachádzame na výbornom predajnom mieste v Auparku, zákazník si môže vyskúšať produkty na vlastnej koži a v neposlednom rade predajcom zaručujeme precízny prístup k ich tovaru i následnému predaju, pričom naše prenájmy sú ekonomicky výhodné,“ uzatvára Barbora Vozáriková.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.