Ako vaše džínsy vplývajú na našu planétu?

Napísal TS ShopAlike 25. október 2018

A ako sa stať súčasťou revolúcie za udržateľnú módu? Všetci nosia džínsy - to je odvážne tvrdenie, no skutočne nemá ďaleko od pravdy. Väčšina ľudí vo svojom bežnom živote džínsy skutočne nosí a dopyt po trendy lacných rifliach nikdy nebol väčší.

denim shopalike18

Poznáme však dôsledky nákupu tejto takzvanej “fast fashion”? A ktoré malé zmeny spravia rozdiel? Produkcia bavlny patrí k najväčším na svete a ročne dosiahne až 23 tisíc metrických ton.1 Bavlna je tiež mimoriadne smädná a náročná rastlina, takže niektorí pestovatelia na to, aby udržali krok s dopytom, používajú pesticídy a chemikálie, ktoré robia rastliny odolnejšími. Produkcia bavlny sa tak stáva jedným z najviac znečisťujúcich a na vodu najnáročnejších odvetví na svete.

Tu to bohužiaľ ešte nekončí. Kým sa z bavlny stane denim a z denimu džínsy, ktoré si z obchodu odnesiete domov, prejde Váš obľúbený kus oblečenia mnohými krokmi. Úplne najskôr sa musia bavlnené vlákna nafarbiť indigo farbivom (základnou modrou farbou), čo životné prostredie zaťažuje masívnou spotrebou vody a chemikáliami.

Aby budúce džínsy mali určitý vzhľad, napríklad takzvaný ošúchaný alebo vyblednutý efekt, existuje mnoho spôsobov, ako takýto vzhľad dosiahnuť. Väčšina z nich však prináša nejaké problémy. Najškodlivejším procesom je bezpochyby bielenie alebo odfarbovanie, ktoré nielen spotrebuje veľké množstvo vody, ale môže byť aj mimoriadne nebezpečné pre pracovníkov, ktorí s používanými chemikáliami prichádzajú do styku.

Ako to teda môžeme zmeniť? Ako spotrebitelia máme obrovskú zodpovednosť, a tou je vyvíjať tlak na odevné spoločnosti po celom svete, aby zvyšovali štandard. Vzdelávanie pestovateľov bavlny o rizikách prílišného polievania, používania pesticídov, poskytovanie lepších alternatív semien či spôsobov na odstránenie škodcov už teraz pomaly toto odvetvie mení.
Pokiaľ ide o výrobu a spracovanie denimu a džínsov, prírodné farbivá či laserové technológie sú iba ukážkou inovatívnych riešení, ktoré niektorí výrobcovia už dnes zavádzajú v snahe urobiť produkciu bezpečnejšou ako pre pracovníkov, tak pre životné prostredie.

Infografika online portálu ShopAlike ponúka jasný prehľad procesu výroby džínsov. Prináša tiež tipy, ako zmeniť naše spotrebiteľské návyky tak, aby sme všetci podporili udržateľnú produkciu tohto ikonického kusu oblečenia:

√ Kontrolujte materiály: hľadajte organickú bavlnu, recyklované alebo obnoviteľné materiály.
√ Zoznam transparentných značiek nájdete napríklad v aplikácii Notmystyle a zoznam najviac
udržateľných značiek na stránke Rankabrand.
√ Nakupujte lokálne výrobky: oblečenie vyrobené v blízkosti miesta kde sa predá, vyprodukuje
menej CO2 pri preprave.
√ Perte čo najmenej!
√ Nevyhadzujte - dajte oblečeniu nový život alebo ho darujte na dobrú vec.

Kompletnú infografiku môžete nájsť na stránke ShopAlike.sk

1 https://www.worldatlas.com/articles/top-cotton-producing-countries-in-the-world.html

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.