Vytlačiť túto stránku

Plánujete novú kuchyňu? Starú môžete stále využiť

Napísal Trumpeter 08. jún 2021

Dozrel u vás čas na novú kuchyňu? Perfektné! Život starého kuchynského nábytku sa tým však skončiť nemusí. Môžete ho použiť znova. Fantázii sa medze nekladú, prinášame niekoľko inšpirácií. Dnes je „reuse“, teda znovapoužitie alebo znovavyužitie čohokoľvek, veľmi žiadaný prístup.

reuse_predaj

Aj starší kuchynský nábytok sa dá použiť znova

Spája sa v ňom totiž rozum s citom. Veď ak niečo znovu použijeme, neskončí to na skládke odpadu, čím odľahčíme ťažko skúšanému životnému prostrediu, a zároveň sebe alebo iným ušetríme peniaze. „Kuchynský nábytok, ktorý má síce svoje trendy časy za sebou, ale inak je stále funkčný, sa dá ďalej využiť na desiatky spôsobov. Môžete ho predať, môžete ho darovať alebo môžete časti z pôvodnej kuchyne využiť inde vo svojej domácnosti, na chate či chalupe,“ hovorí Eva Szakálová, marketingová manažérka Oresi.

Miesto na prácu z domu

Z časti pracovnej dosky, jednej či dvoch skriniek a dokonca aj zo zásuviek si môžete vytvoriť staronový pracovný kútik.

Aby všetko ladilo s interiérom, zvážte, či zmeníte povrchovú úpravu skriniek – možno nebude treba nový náter, ale postačí zaujímavá tapeta. „Aktuálna doba nás naučila, že mať doma plne funkčný a príjemný pracovný kút je veľmi dôležité. Peniaze, ktoré ušetríte tým, že znovu použijete starý nábytok, môžete investovať do kvalitného pracovného kresla a vhodného svietidla,“ dáva dobrú radu E. Szakálová.

Priestor v kúpeľni

Keďže sa kuchynské skrinky vyrábajú z materiálu, ktorý by mal dobre zvládať aj teplo a vlhko, svoje nové miesto môžu nájsť aj v kúpeľni. Ak je zariadená vo vintage štýle, doprajte výraznú patinu aj kuchynskému nábytku. Zrazu majú uteráky, osušky a tisíc drobností, ktoré v kúpeľniach mávame, svoje miesto a nie sú na očiach. Navyše to vyzerá štýlovo a cool.

„Vyradený kuchynský nábytok po malej úprave povrchu či výmene úchytov sa dá dobre využiť aj v kúpeľni na chate alebo chalupe. Keby aj niekto spoznal, že je to pôvodne nábytok z kuchyne, určite ocení vašu kreativitu a šikovnosť,“ myslí si odborníčka z Oresi.

Originály a solitéry

Ak bude vaša nová kuchyňa zariadená vo vintage, minimalistickom alebo industriálnom štýle, určite si bude pýtať nevšedný kúsok – solitér. Ním môže byť napríklad originálny stôl, ktorý však nemusíte kupovať. Na jeho základ stačí použiť skrinku s poličkami alebo zásuvkami z pôvodnej kuchyne, na ktorú dáte kus masívneho dreva, sklo alebo pracovnú dosku s vhodnou povrchovou úpravou. Ušetríte stovky eur a navyše budete mať stôl, ktorý budú pre jeho nevšednosť obdivovať všetky návštevy.

reuse_obyvacka

Záhrada nie je len zelená

„Mne osobne sa páči aj využitie starého kuchynského nábytku v záhrade. Môžete z neho mať poličku na pestovanie byliniek, dekoratívny odkladací stolík a videla som ho aj premenený na veľké kvetináče vo forme vyvýšených záhonov. Fantázii sa skutočne medze nekladú,“ usmieva sa E. Szakálová.

Samozrejme, v záhrade sa nájde ešte viac možností, ako starý nábytok z kuchyne využiť. Či už ako originálny barový pult, alebo priestor na odkladanie riadu potrebného na grilovanie a určeného do záhrady.

Do pivnice s nimi!

Ak sa vám kuchynské skrinky nehodia nikde v domácnosti, určite ich oceníte v pivnici, komore, v technickej miestnosti alebo v garáži. Veď akýkoľvek odkladací priestor je na nezaplatenie. Môžete ich namaľovať alebo usporiadať tak, aby vyzerali ako vstavané, zaberali čo najmenej miesta a zároveň dobre slúžili svojmu účelu.