Vytlačiť túto stránku

Čerstvé domáce bylinky po celý rok

Napísal Hornbach 01. február 2021

V zimnom období záhrada odpočíva a ideálny čas nielen na výsev bylín ešte len príde. Ak vám chýba vôňa a chuť čerstvých bylín či ich liečivé účinky a nechcete s pestovaním čakať do jari, založte si vlastnú bylinkovú záhradku v pohodlí domova. Bylinkové zákutia sa hravo zmestia aj do tých najmenších priestorov.

hornbach_bylinky21

Široké využitie byliniek je dôvod, prečo do života ľudí patria od nepamäti. V kuchyni sa uplatnia na ochutenie jedál alebo ako prísada do šalátov, dajú sa z nich pripraviť i vynikajúce čaje. Mnoho byliniek má totiž nenahraditeľné liečivé účinky a sú často využívané k domácemu liečeniu. Môžete ich však tiež len usušiť a nechať tak prevoňať váš domov. Akú bylinu je však vhodné zaradiť do plánovanej zimnej záhradky?

Výber byliniek, nároky na pestovanie

„V zimných bylinkových záhradkách sa najčastejšie objavuje bazalka, pažítka, petržlenová vňať, oregano, tymian, koriander, majorán, mäta či medovka," hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach a dodáva „možností je samozrejme oveľa viac, čerstvé bylinky sú bohatým zdrojom vitamínov a ich využitie sa nájde nielen v kuchyni. Pred výberom je ale dôležité zistiť, čo ktorej rastline pri jej pestovaní vyhovuje." Pri výseve každej bylinky treba myslieť na miesto, kde bude pestovaná, ideálne s dostatkom svetla.

Bylinky pestované doma majú väčšie nároky ako tie pestované na záhone, vyžadujú síce častejšie zálievku, ale zároveň nie je dobré ich príliš prelievať. „Musíte sami odsledovať, koľko vody bylinky potrebujú, aby nestáli vo vode, ale aby neboli ani suché. Je dobré sa riadiť pravidlom často, ale menej,“ upresňuje Daniel Brychta. „Na spodku nádoby môžete vytvoriť vrstvu z hrubšieho piesku alebo štrku. To zaistí dostatok vzduchu pre korene a zabráni trvalému podmáčaniu," dopĺňa Brychta.

Rovnako ako všetky rastliny aj bylinky potrebujú výživu. Na ich pestovanie sa hodí vhodný a kvalitný substrát s prídavkom rašeliny. Zemina pre doma pestované bylinky by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny než pri pestovaní na záhonoch. „Bylinky pravidelne žnite, najlepšie tesne pred ich použitím. Odstrihávajte vždy celé výhonky, nie samotné listy. Rastliny tak zostanú dlhšie pekné," odporúča Daniel Brychta z Hornbachu.

Samozavlažovacie nádoby

Bylinky bez záhradky dnes už zvládne vypestovať naozaj každý. „Pri pestovaní byliniek doma sa zamyslite najmä nad voľbou vhodného umiestnenia a nad typom a veľkosťou pestovateľskej nádoby," vysvetľuje Daniel Brychta a dodáva „so samozavlažovacími kvetináčmi a hrantíkmi si nemusíte lámať hlavu ani so zalievaním, rastliny sa o seba starajú samy." Samozavlažovací systém zaručí, že si každá z rastlín vezme práve toľko vlahy, koľko potrebuje. Stačí ich jednoducho zasadiť aj s rastovým kvetináčom, v ktorom ste ich zakúpili, a plniacu šachtu doliať vodou a tekutým hnojivom. 

TIP: Samozavlažovací kvetináč Cobble – dizajnový kvetináč vhodný na pestovanie bylinek má integrovaný systém merania vody a nalievania s prepadovým odtokom.

hornbach_cobbie

Jednoduchá inštalácia:

1. krok – knôt se omotá okolo špeciálnej tyčinky a spoločne s ňou sa pretiahne miskou von.

2. krok – pripravená rastlina sa vloží do kvetináča a umiestni sa na pevné miesto.

3. krok – bočná strana kvetináča má k dispozícii dva otvory pre zalievanie (zhora a zo strany), dostatok vody sa dá sledovať na druhej strane kvetináča pomocou inštalovaného ukazovateľa.

Miniparenisko

Ak máte obavy, že vám zo semienok nič nevyklíči, vám môžu pomôcť rašelinové tablety, ktoré spoločne s izbovým skleníkom či pareniskom vytvoria ideálne podmienky pre rast vašich rastlín. „Rašelinové tablety, ktoré obsahujú živiny a minerály, sa používajú na predpestovanie rastlín. Po pridaní vody napučia, vďaka čomu sú pripravené na použitie. Vďaka vyváženému pomeru vzduchu v tablete možno očakávať rýchlejšie zakorenenie,“ hovorí Daniel Brychta z Hornbachu. Na ďalšie pestovanie stačí sadenice presadiť do kvetináčov či črepníkov.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zdroj foto: Hornbach