Vpustite do kuchyne čerstvý vzduch

Napísal TS Hornbach 04. február 2019

Kuchyňa je v mnoho domácnostiach srdcom domova a miestom ,kde sa dokonca usádzajú návštevy. Možno aj preto sa stalo trendom mať kuchyňu spojenú s obývačkou. Mala by byť preto praktická i útulná. 

kuchyna rek hornbach19

Ak máte v priestore kuchyne málo úložného priestoru, prípadne dizajn skriniek už dávno vyšiel z módy, možno je načase pustiť do priestoru závan rekonštrukcie. Skôr než začnete rekonštruovať, nezabudnite na dobrú a premyslenú prípravu. Ujasnite si koľko času a peňazí ste do rekonštrukcie ochotní vložiť. Ak nie ste zrovna Kutil Tim, je ideálne prizvať k rekonštrukcii odborníkov – architekta, ktorý pripraví návrh a stavebnú firmu na realizáciu. Modernizácia si často vyžiada drobné aj väčšie stavebné úpravy. Pred nákupom kuchynského nábytku a spotrebičov všetko poriadne odmerajte, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam. 

Kuchyňa bez chaosu

Kuchyň by mala byť rozdelená do štyroch zón: zóna skladovania potravín, zóna prípravy a upratovania, zóna servírovania a zóna varenia a pečenia. Zabránite tým chaotickému pobehovaniu z miesta na miesto a aj v malej kuchyni vytvoríte dostatok miesta pre každú činnosť. Zóny rozdeľte podľa tvaru kuchynskej linky. Kuchynská linka môže byť lineárna, v tvare písmena „L“ alebo „U“, prípadne je kuchyňa doplnená ostrovčekom. „Najmenej náročná na priestor je rovná kuchynská linka. Pri výbere štýlovej linky ale nezabudnite na to, koľko priestoru naozaj potrebujete pre kuchynské spotrebiče či hrnce, aby vám zostalo dostatok pracovného priestoru,“ radí Adela Kadlečíková, odborníčka na kuchyne, obklady a dlažbu z projektových marketov Hornbach.   

Tip: Riady aj potraviny môžete odložiť do skrine. Ak máte malú kuchyňu a nechcete väčšiu kuchynskú linku, postavte do voľného priestoru kuchyne jednoduchú skriňu, regál či príborník.  

Výstavná pracovná doska

Základom každej kuchyne je pracovná doska, ktorá by mala byť približne vo výške 90 cm, široká okolo 60 cm a dlhá aspoň 120 cm. Keďže existuje veľa možností, výber tej ideálnej nebude jednoduchý. Treba zvážiť pomer praktickosti, ceny a samozrejme dizajnu. 

Ak hľadáte skutočne trvácny materiál, stavte na žulu. Nezničí ju teplo, voda a bude vždy ako nová, pretože nechytá mastnostu. Za žulu si však priplatíte. Lacnejšou alternatívou je mramor. „Na rozdiel od žuly ho musíte pred používaním ošetriť penetračným náterom. Potom sa len tak nezničí. Mramor sa skvele hodí do moderných kuchýň a nájdete ho v rôznych farebných variantoch,“ radí A. Kadlečíková z projektových marketov Hornbach.   

Medzi najobľúbenejšie materiály na pracovnú kuchynskú dosku patrí laminát. Je cenovo prijateľný, ľahko sa udržiava, je teplovzdorný a odolný voči vode. Navyše sa vyrába v obrovskom množstve farieb, takže si vyberie takmer každý. Má ale aj jednu veľkú nevýhodu. Ľahko sa poškriabe, preto treba byť práci na ňou obzvlášť obozretný a používať dosky na krájanie. Škrabancov sa už totiž nezbavíte. 

Ak túžite po prírodnej kuchyni, vyskúšajte drevo, ktoré vytvára teplú a útulnú atmosféru. Je však krehkejšie ako iné materiály. Rozpálený hrniec môže drevenú dosku nenávratne poškodiť a nepotešia vás ani viditeľné ryhy od noža (opäť odporúčame používať pri každom krájaní dosku). Drevenú kuchynskú dosku treba čím skôr po nainštalovaní ošetriť špeciálnym náterom, vďaka ktorému sa drevo stane odolnejším. 

Drez potrebuje priestor

Či vám dizajnovo viac vyhovuje malý plechový drez alebo veľký keramický dizajnový dvojdrezri u, dôležitý je najmä priestor na ruky, špinavé riady aj odkvapkávač. Všetko by malo byť poruke a byť zladené napr. s tým, či ste ľaváčka (ľavák) alebo praváčka(pravák). Udierať  sa pri omývaní riadov či potravín do skrinky a druhou zhadzovať špinavé poháre je veľmi nepríjemné. Myslite na to, už pri projektovaní novej kuchyne.  

Kedysi v domácnostiach prevažoval plechový drez a nerezové si mohli dovoliť len tí bohatší z nás. Našťastie tie časy sú dávno preč. Nerezové drezy sú praktické, nezničia ich vonkajšie vplyvy a vyzerajú skvele. Na výber máte aj štýlové granitové a keramické drezy. Sú síce drahšie, ale zároveň odolné i efektné. Súčasťou mnohých moderných drezov je aj odkvap. Do kuchyne v tvare písmena „L“ sa hodia aj originálne rohové drezy. 

Dôležitou súčasťou kuchyne je samozrejme batéria. Medzi najobľúbenejšie patria pákové batérie. Retro kuchyne ozdobia kohútikové batérie, hoci nepatria k najpraktickejším. Prácu príjemne uľahčí batéria s vyťahovacou hadicou. Pri výbere materiálu siahnite po mosadzi alebo zliatine. Sú odolné a dobre poslúžia mnoho rokov.

Trendy vs. klasika

Tvar kuchyňe máte navrhnutý, rozmiesnenie nábytku aj spotrebičov premyslené. Prichádza na rad dizajn. Kuchynská linka by mala byť nadčasová a farbou aj materiálom by mala zapadnúť do celkového konceptu vášho bývania. Kuchynská linka by mala ladiť so stolom či gaučom. Podľa bytových dizajnérov budú kuchyne v roku 2019 plné medenej, čiernej a zelenej farby. Trendy budú kontrasty lesklých a matných povrchov a netreba zabudnúť ani na drevené a kožené detaily. 

 „Nadčasovým materiálom je napríklad nehrdzavejúca oceľ či drevo, otvorená dispozícia zase kuchyňu skultivuje. S trendmi však opatrne. To, čo je dnes in, môže byť o pár rokov out a môžete začať odznova,“  radí A. Kadlečíková z Hornbachu. 

Viac informácii na: www.hornbach.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.