Ako sa káva dostane z plantáže až do vašej kuchyne

Viete, ako vyzerá cesta kávy z plantáže do vašej šálky? Poznáte rozdiel medzi arabikou a robustou? Čítajte ďalej a dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako tento ranný „životabudič“ vzniká. 

kava_zrnka192

Pestovanie a zber

Kvalita pestovanej kávy je gro pre dobrú kávu. Káva rastie v tropických regiónoch, 
na kríkoch, ktoré sa nazývajú kávovníky a kvitnú bielym kvetom, podobnému jazmínu. 

Kvet má životnosť iba dva dni a odkvitá v malý plod, ktorý dozrieva o 6 až 11 mesiacov neskôr. Dozretý plod má sýtočervenú farbu. Vo vnútri sa nachádzajú dve kávové zrná a kávovník môže rodiť až dvakrát ročne. Dozreté plody sa zbierajú buďto ručne, alebo mechanicky.

Ako pestovať kávu férovejšie – UTZ Certified pomáha farmárom aj prírode

Ročne sa na celom svete vyprodukuje takmer 10 miliónov ton kávy a kávový priemysel je zdrojom obživy pre 25 miliónov farmárov a ich rodiny. Dnešní spotrebitelia čoraz viac požadujú, aby sa ich káva vyrábala zodpovedne, so starostlivosťou o ľudí a o životné prostredie. Certifikácia UTZ odpovedá na dve kľúčové otázky: odkiaľ pochádza káva a ako sa vyrába. Kávu s certifikátom UTZ môžeme sledovať od výrobcu cez pražiareň až k spotrebiteľovi. 

Tento certifikát zaručuje, že všetky suroviny boli pestované a zberané zodpovedným spôsobom. Znamená to, že školopovinné deti chodia  do školy, a nie do práce. Pracovníkom v poľnohospodárstve boli poskytnuté dôstojné pracovné podmienky, bývanie a zdravotná starostlivosť. Dodržovanie prísnych podmienok UTZ pestovateľmi a spracovateľmi kávy je dôkladne monitorované nezávislými tretími stranami. Spoločností, ktoré sa zaviazali k získavaniu (udržateľnej) UTZ suroviny, je čoraz viac a patria medzi ne aj veľké globálne značky. Napríklad prémiová káva L'OR je dopestovaná, pražená a balená v rámci štandardov UTZ. Vďaka tomu si môžete vychutnať tú najkvalitnejšiu, a pritom férovú kávu.

Poznáte rozdiel medzi  kávou arabika a robusta? 

Kávovník arabský (arabika) rastie vo vysokých nadmorských výškach a je veľmi citlivý na mráz. Napriek tomu, že názov kávy arabika evokuje pôvod na Arabskom polostrove, arabika bola objavená okolo šiesteho storočia v africkej Etiópii. 
Za svoj názov vďačí tomu, že Arábia bola v tom čase jedinou krajinou, kde sa káva pila. 

Kávovník statný (robusta) tvorí približne 30 - 35 % celkovej produkcie kávy.

Robusta oproti arabike obsahuje menej cukru. Rozdiel je aj v obsahu kofeínu, robusta obsahuje približne jeho dvojnásobok.  Kým arabika je aromatickejšia 
a výraznejšia, robusta dodáva espresso zmesiam vyváženú horkosť, väčšie množstvo kofeínu a zemitosť tela kávy. 

V neposlednom rade má oveľa väčšiu penivosť, čo dodáva na atraktívnosti hlavne v espresso zmesiach.

Spracovanie kávových zŕn

Existujú dve metódy spracovania kávových zŕn, suchá a mokrá. Pri mokrej metóde treba dať dolu vrchnú šupku a časť dužiny. Následne zrná fermentujú zhruba 48 hodín. Ďalšie, približne dva týždne
 sa zrná sušia. Pri tejto metóde je získané zrno aromatickejšie, kyslejšie a má viac ovocných tónov. 

Suchou metódou dozrieva zrno v šupke na slnku približne 20 dní. Takto spracovaná káva má viac sladkastú chuť , ktorá pripomína oriešky, čokoládu alebo med. 

Praženie

Po usušení kávových zŕn je ďalším krokom ich praženie. Tento krok je zásadný pre vyvinutie arómy, farby a chuti. Káva je pražená pri teplote 180 až 250 °C a pri tomto postupe zelená káva mení odtieň na tmavohnedú. Proces praženia, keď je káva vystavená počas rôznych intervalov rôznym teplotám, dodáva káve jedinečnú a špecifickú chuť. 

Mletie kávy

Platí pravidlo, že najlepšia mletá káva je tá najčerstvejšia. Či už to za vás urobí kávovar, alebo si meliete kávové zrná sami, platí jedno: pomeľte si zrná vždy iba na kávu, ktorú hneď aj vypijete. Mletá káva totiž veľmi rýchlo oxiduje a nie je dobré skladovať ju príliš dlho. Pri ručnom mletí myslite aj 
na to, ako kávu použijete. Extra jemne mletá káva sa hodí napríklad na klasického „turka“ či 
do kávovaru na espresso. Naopak french press znesie kávu pomletú aj na hrubšie. Na filtrovanú,  prípadne prekvapkávanú kávu pomeľte kávu na stredne hrubú štruktúru.

A takto sa dostáva káva z tropických krajov až do vašej šálky. Pri ďalšom nákupe kávy nezabudnite 
na vašej obľúbenej káve skontrolovať symbol UTZ.  Pomôžete tak nielen farmárom k dôstojnejšiemu životu, ale aj životnému prostrediu a prírode. 

 

1 Komentár

  • Komentár Káva pondelok, 04 máj 2020 17:55 napísal Káva

    Len doplním, že v subtrópoch je zber raz ročne, ale v tropických oblastiach 2-krát ročne ;)

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.