5 mýtov o mede, ktoré vás prekvapia

Je skryštalizovaný med kvalitný? Potrebujeme med špeciálne skladovať? Existuje množstvo mýtov a dohadov o mede, ktoré vám teraz vyvrátime.

ilustracka dieta med

• Skryštalizovaný med už nie je kvalitný

Kryštalizácia je pre med prirodzenou vlastnosťou a dôkazom toho, že med je kvalitný a manipulovalo sa s ním šetrne. „Čím väčší podiel fruktózy med obsahuje, tým neskôr skryštalizuje,“ hovorí pán Milan Špaček, bývalý včelár a konateľ spoločnosti Medokomerc.

• Skryštalizovaný med sa dá rozpustiť

Pokiaľ vám doma med skryštalizuje, môžete ho šetrne stekutiť zahriatím do 45 °C alebo si môžete med napastovať. Med vložte do nádoby, mechanicky ho rozdrvte a potom ho v priebehu niekoľkých dní pravidelne cca 3x denne zamiešajte nerezovou metličkou. Po pár dňoch uvidíte, ako med mení svoju štruktúru a stáva sa krémovým. 

Med nemusíte špeciálne skladovať 

Medu neprospieva svetlo a vysoké teploty, preto by ste ho mali skladovať pri teplote do 25 °C, v tme a suchu. Môžete ho mať v špajze alebo aj v chladničke. Med je hygroskopický a pohlcuje vlhkosť zo vzduchu, rovnako aj pachy. 

• Med sa nemôže pokaziť

Dlhá trvanlivosť medu je spôsobená vysokým obsahom jednoduchých cukrov, nízkym obsahom vody a antibakteriálnymi účinkami. Pokiaľ však med nie je kvalitný a má v sebe vysoký podiel vody, môže začať kvasiť. Z tohto dôvodu kupujte len kvalitný med, ktorý prešiel prísnou kontrolou zloženia.

• Med v horúcom čaji stráca vitamíny

Bežne pripravovaný čaj má teplotu 80 – 90°C, keď sa doňho ponorí lyžička s medom a zamieša sa, tak teplota čaju rýchlo klesne. Teplotná záťaž na med teda nie je taká vysoká a dlhá, aby došlo k znehodnoteniu medu a zdraviu prospešných látok, ktoré obsahuje. 

TIP: Vymeňte deťom cukor za med

Aj vaše deti milujú sladkosti v akejkoľvek podobe? Doprajte im zdravšiu maškrtu, akou med nepochybne je. Deti si obľúbia najmä roztomilé balenie medu v tvare medvedíka od Medokomerc, ktoré vďaka svojmu praktickému uzáveru umožní deťom jednoduchú manipuláciu pri jeho dávkovaní. Deti si med zamilujú pre jeho sladkú chuť, no okrem toho je plný výživných látok. S medom v praktickom balení v podobe medvedíka, bude príprava desiaty pre deti zábava. Vaše dieťa si osladí svoju obľúbenú kašu, biely jogurt alebo si dopraje klasickú dobrotu - chlebík s maslom a medom. Med balený v medvedíkovi nájdete vo vybraných supermarketoch. Viac informácií nájdete na www.medokomerc.cz.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.