Pekné nohy

Objavili ste na svojich nohách drobné červené žilky? Máte dojem, že krčové žily sú u vás iba otázkou času? Myslite na prevenciu.

>> Móda >> Aktuálne >> Pekné nohy

Problém popraskaných žiliek alebo krčových žíl pozná z vlastnej skúsenosti podľa štatistických údajov každá tretia žena. Hlavnou príčinou ich vzniku je porucha žilnej steny - často totiž dochádza k jej rozširovaniu, a v dôsledku toho k spomaľovaniu až zastavovaniu krvného obehu a hromadeniu neokysličenej, prípadne toxickej krvi. Daný stav sprevádzajú nepríjemné pocity, ako svrbenie, pálenie a "mravenčenie", neskôr silné bolesti a nočné krče. Až za 90 % prípadov tohoto ochorenia môže genetická zaťaženosť. Vznik krčových žíl teda vo väčšine prípadov nemožno ovplyvniť, no je môžné ich vznik oddialiť a obtiaže zredukovať.

V rámci prevencie môžete urobiť nasledovné:
1. Zbavte sa nadváhy. Priveľa kilogramov zaťažuje dolné končatiny a okrem toho žily sa v podkožnom tuku rozširujú rýchlejšie.
2. Vyhýbajte sa dlhému státiu. Ak s ním jednoducho musíte rátať, používajte špeciálne pančuchy.
3. Zvážte užívanie hormonálnej antikoncepcie a substitučnú estrogénovú liečbu. Oboje urýchľuje tvorbu krčových žíl a popraskaných žiliek, a zároveň zvyšuje riziko zápalových komplikácií.
4. Venujte sa rekreačnému športu, a čo najčastejšie pohybujte nohami v členku. Pohyby lýtkových svalov a intenzívne dýchanie podporujú krvný obeh, čím sa v žilách zamedzuje hromadenie krvi a spomaľuje sa rozširovanie žíl. K najvhodnejším športom patrí plávanie, beh, chôdza, bicyklovanie. Vyhnite sa však jazdeniu na koni, kanoistike, judu, posilovaniu, a tiež aerobiku s permanentnými doskokmi.
5. Zaraďte do svojho jedálneho lístka vlákninu, vitamíny skupiny B, vitamín E a výživový doplnok s obsahom rutinu.

Pri už vznikajúcich krčových žilách vynechajte so svojho programu saunu, slnenie, solárium, a tiež masáže dolných končatín a lymfatickú drenáž. Zaobstarajte si kvalitnú, pohodlnú obuv s 2-4 cm podpätkom, nefajčite a dodávajte telu dostatok tekutín. Po dlhom státi a v horúčavách si osprchujte nohy od chodidiel až k stehnám studenou vodou.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.