Každý tretí človek má po dezinfekcii problémy s kožou

Dermatologička radí, čo s tým. Za posledné tri týždne sa rapídne zvýšil počet pacientov s reakciou na koži z podráždenia. Ruky sú červené, svrbia a štípu. Sú za tým najmä agresívne dezinfekčné prostriedky a rukavice, ktoré denne používame.

zdrave_nechty18

Aj keď je to nutné a treba to dodržiavať, dermatovenerologička MUDr. Edita Kaiserová z Inštitútu zdravia a krásy FRAIS hovorí, že rovnakú pozornosť by sme mali venovať aj následnej starostlivosti o kožu. Denne si musíme niekoľkokrát ruky umývať, dezinfikovať, používajú sa rôzne gély a roztoky, ktoré sú pre kožu omnoho viac agresívne. „Áno, dalo by sa povedať, že za posledné tri týždne pozorujeme zvláštny úkaz, pri ktorom množstvo ľudí trpí podráždenou pokožkou na rukách. Nejde len o pacientov v ambulanciách, ale pozorujem to aj medzi rodinou, priateľmi a známymi. Takmer každý druhý až tretí človek má tento problém. Nepochybne to súvisí so zvýšenými hygienickými opatreniami v dôsledku epidémie koronavírusu a to tým, že si ľudia častejšie umývajú a dezinfikujú ruky,“ hovorí MUDr. Edita Kaiserová z FRAIS.

Aj keď zdôrazňuje, že opatrenia treba v každom prípade dodržiavať, rovnakú pozornosť by sme mali venovať aj následnej starostlivosti o kožu. „Treba povedať, že aj mimo tejto epidémie, ak si človek umyje ruky obyčajným mydlom, trvá asi štyri hodiny, kým sa mu regeneruje prirodzený ochranný hydrolipidový film na pokožke, ktorý týmto umytím zlikvidoval. Pri našej činnosti ani normálne nemáme tie štyri hodiny. Preto je vhodné si dať po umytí rúk ochranný krém,“ vysvetľuje.

Najviac náchylní sú pacienti s kožnými problémami

Dezinfekčné prostriedky, čo teraz používame sú ďaleko agresívnejšie. A nejde len o antibakteriálne mydlá, ale aj prostriedky v podobe gélu alebo roztoku, ktoré obsahujú viac ako 60% alkoholu. Vysušuje to pokožku, vedie k začervenaniu, štípaniu, páleniu a svrbeniu.

Ak aj idete do obchodov, kde vláda zaviedla povinné dezinfikovanie rúk pri vstupe, treba to samozrejme dodržiavať, ale ak máte citlivú pokožku, hneď ako prídete domov, doktorka radí zmyť si to pod tečúcou vodou, vysušiť dosucha a ruky nakrémovať. Problémom je aj samotné nosenie rukavíc na dlhšiu dobu. Nevyhnú sa tomu napríklad požiarnici, operatéri a rizikoví pracovníci. Ruky pod nimi skrátka nedýchajú. Najviac náchylní na tieto dráždivé chemické prostriedky sú najmä pacienti s atopickým ekzémom, ľudia so psoriázou a všetci s chronickými kožnými problémami, ktoré sa prejavujú na rukách.

 Záchrana je jednoduchá- používajte krémy

„Pokiaľ je to možné a nepracujeme na chirurgickej sále alebo v priamom kontakte na infekčných oddeleniach s pacientmi, kde sú veľmi prísne hygienické normy, nie je problém si dať po umytí rúk ochranný krém. Tie krémy na denné použitie by nemali byť veľmi mastné, mali by sa rýchlo vstrebať, aby sme mohli pokračovať v činnosti. V lekárni je široký výber takýchto krémov. Na noc môžeme používať výživnejšie a mastnejšie krémy s panthenolom. Určite by nemali obsahovať parfum,“ radí dermatologička.

Ide teda o takzvanú iritačnú dermatitídu, čiže reakciu na koži z podráždenia, ktorá môže prejsť až v kontaktný ekzém. „Trpia ňou všetci, čo majú pokožku suchú, podráždenú, mierne začervenanú a drsnú. Niekedy sa vytvoria aj drobné praskliny a v prípade ekzematizácie sú tam pupáčiky alebo pľuzgieriky. Tu už ide ale o vážnejší problém,“ upozorňuje odborníčka. Keď dermatitída neustupuje po bežných krémoch, mali by ste vyhľadať dermatológa, ktorý vám na pár dní nasadí lokálne kortikoidy.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.