Podovolenková prvá pomoc pre vlasy

Letné horúce slnko, piesok a slaná morská voda sú balzamom na dušu. Avšak, mnohý si z dovolenky ako suvenír prinášame aj slnkom a morom vysušené, polámané vlasy, ktoré volajú o pomoc. Koniec leta a jeseň je preto obdobím, kedy by sme vlasom mali dať prvú pomoc a zároveň ich pripraviť na chladnejšie počasie. 

shutterstock beach hair19

Stylingová očista

Nechajte vlasy oddýchnuť si od všetkých kozmetických prípravkov, kulmy, žehličky a fénovania. Takisto vynechajte zopnuté účesy, tupírovanie a zapletanie do vrkoča, ktoré zbytočne namáha najmä vlasové korienky. Nechajte vlasy voľne rozpustené a už po pár dňoch sa vám odvďačia zdravším vzhľadom. 

Výživa zvnútra

Tak, ako celé telo, aj vlasy potrebujú výživu aj zvnútra. Doprajte si veľa sezónnej zeleniny, omega-3 mastné kyseliny z rýb, rôznych druhov semien a orechov či olivového oleja. Nezabúdajte ani na pravidelný a dostatočný pitný režim. Ak úprava jedálnička nestačí, siahnite po vitamínových prípravkoch určených na posilnenie vlasov. 

Masky, zábaly a špeciálna kozmetika

Zvonka zlepšíte vzhľad vlasov špeciálnymi prípravkami ako sú masky či špeciálne oleje, ktoré vlasom dodajú silu, lesk, rozstrapkané vlasy zacelia či posilnia končeky. Netreba zanevrieť ani domáce masky na vlasy, ktorých silu a účinok poznali už naše staré mamy. 

Napríklad banánová maska vlasy hydratuje, posilňuje, zabraňuje ich poškodeniu a štiepeniu a pomáha udržať ich pružné a vitálne. Banány totiž obsahujú draslík, železo a vitamín A, E a C - draslík je dobrý pre suché a poškodené vlasy, vitamín A posilňuje vlasové folikuly a vyživuje suché vlasy, vitamín E posilňuje vlasovú pokožku a vitamín C reguluje produkciu prirodzeného mazu. 

Zmixujte dokopy: 

1 zrelý banán (ak máte dlhé vlasy, tak 2)

2 PL olivového alebo kokosového oleja

2 PL medu

½ šálky plnotučného mlieka (alebo jogurtu)

1 PL masla (nemusí byť)

Všetko rozmixujte na hladkú pastu, naneste na vlasy, zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom vlasy dôkladne opláchnite a umyte šampónom.

Šmyk-šmak

Vzhľad vlasov zlepší aj nový strih. Na prvý pohľad možno extrémne riešenie, ale kedy, ak nie na jeseň, je najlepšie pohrať sa s myšlienkou na nový strih vlasov? Vôbec nemusí ísť o radikálnu zmenu. Už zastrihanie suchých končekov, odľahčenie vlasov a úprava strihu pomôže vzhľadu vlasov.

Mezoterapia 

Vyššie uvedené postupy môžu pomôcť vlasom, ktoré sú unavené po letných radovánkach. Ak však máte problém s vypadávaním vlasov, mali by ste siahnuť po zbraniach silnejšieho kalibru. Účinnou metódou pre celkové posilnenie vlasoch, zlepšenie ich výživy i hustoty pre ženy i mužov je mezoterapia.„Do pokožky hlavy sa ultratenkou ihlou alebo valčekom s ihličkami aplikuje zmes účinných látok na podporu rastu vlasov. Účinná zmes obsahuje komplex minerálov, peptidov, kmeňových buniek a rastových faktorov. Jemným podráždením sa pokožka hlavy okamžite prekrví, podporí sa výživa vlasových korienkov a okysličenie vlasových folikulov, hovorí MUDr. Ján Popovič, špecialista na vlasy a transplantáciu vlasových folikulov.  

Kedy staviť na transplantáciu?

Ak z rôznych príčin bojujete s trvalou stratou vlasov, pomôže už len transplantácia vlasových folikulov. Zo zadnej časti hlavy, tzv. darcovskej zóny, sa vyberú vlasové cibuľky a premiestnia sa do častí hlavy, ktoré potrebujú zahustenie. „Populárna a pokroková je FUE (Follicular Unit Extraction)metóda, ktorá je nebolestivá s týchlou rekonvalescenciou“ vysvetľuje MUDr. Ján Popovič. Niektoré pracoviská dokonca ponúkajú konzultácie stavu vlasov a príčin ich vypadávania grátis. 

Zdroj foto: Shutterstock

1 Komentár

  • Komentár Eva sobota, 30 november 2019 22:19 napísal Eva

    za mňa najlepšia liečebná kúra na vlasy, ktorá im skutočne pomôže aj zvnútra je olaplex - je síce drahší ako väčšina vlasových kúr, ale je rozhodne efektívny ... ja som mala celú radu nakoľko mi slnko hrozne vysušilo vlasy a tak ich oslabilo že sa lámali ale po dvoch mesiacoch som ich mala na poznanie krajšie a zdravšie

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.