Kyselina hyalurónová: dávkujte si krásu po kvapkách!

Pleť ako zamat. Mäkká a poddajná, no zároveň pevná. Taká, čo láka pohladiť. Kto by takú nechcel? Kým v nej máme dostatok kyseliny hyalurónovej, ktorá je ako špongia a zabezpečuje hydratáciu aj objem, pleť ostáva pružná.

face_w0321

Kyselina hyalurónová sa z tela vekom vytráca, kedy je vhodné ju doplniť?

Žiaľ, príroda to zariadila tak, že vekom z objemu „špongie“ postupne ubúda. Našťastie, medicína našla riešenie. Nie náhodou je kyselina hyalurónová (HA) v centre záujmu vedcov a lekárov už niekoľko desaťročí. Je to veľmi dôležitá súčasť ľudského tela, ktorá zabezpečuje bezbolestný pohyb, má vplyv na kondíciu kĺbov, na stav a vzhľad pleti, vlasov, slizníc a mnohých ďalších vecí. Je jednoducho súčasťou zdravia aj krásy.

„Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou ľudského organizmu, hlavne bunkových stien, a jej nedostatok má mnohé negatívne dôsledky na stav kože, slizníc, chrupaviek, očí, ale aj pľúc, obličiek, svalov a dokonca aj mozgu. Práve preto sa jej aplikovanie vo vhodnej forme a vhodnom množstve nevyužíva len v estetickej medicíne, ale aj v ďalších medicínskych odboroch,“ hovorí FBLR lekárka MUDr. Ivana Húšťová.

Pokožka jej má najviac

Hoci je kyselina hyalurónová dôležitá súčasť mnohých orgánov, najviac (až 55 %) sa jej nachádza v koži. Vďaka nej je pokožka hebká a pružná, dokáže bojovať s voľnými radikálmi aj podieľať sa na tvorbe kolagénu a elastínu. „Kyselina hyalurónová poskytuje telu mnoho benefitov, preto je veľká škoda, že postupne naše telo stráca schopnosť tvoriť ju a máme jej čoraz menej,“ konštatuje majiteľka kozmeticko-farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL Katarína Demetriou.

Produkcia HA sa začína spomaľovať už v mladosti (niektoré zdroje uvádzajú dokonca vek 18 rokov). Keďže sa to deje pomaly a postupne, v ranej mladosti to ešte ani nevidieť, ani necítiť na fungovaní tela.

Prvé príznaky po tridsiatke

Kyselina hyalurónová sa tvorí pomocou enzýmov vo vnútri buniek. Stačí však málo, napríklad fajčenie, opaľovanie alebo zápal, aby sa jej produkcia spomalila. Dokonca jej produkcii neprospievajú ani brusnice, čučoriedky a citrusové plody, pretože obsahujú enzýmy, ktoré blokujú tvorbu kyseliny hyalurónovej.

Že jej má telo menej, začne byť viditeľné už krátko po tridsiatke. Pleť prichádza o časť svojej pružnosti a objemu, objavujú sa prvé vrásky, občas môžu bolieť kĺby... Deje sa to pomaly, nenápadne, preto tomu nevenujeme toľko pozornosti.

V štyridsiatke iba polovica

Podľa niektorých štúdií sa okolo 40. roku života vlastná produkcia kyseliny hyalurónovej zásadne zníži a jej obsah sa v tele zredukuje až o polovicu! Odborníci odporúčajú, aby sa najneskôr v tomto veku stalo dodávanie kyseliny hyalurónovej do tela z externých zdrojov bežnou súčasťou životného štýlu. V podstate dennou rutinou.

Je to dôležité nielen kvôli vzhľadu, ale aj zdraviu. Dehydrovaná pokožka je tenká a ľahko sa poškodí. Cez ranky a trhlinky môžu do tela preniknúť choroboplodné zárodky. Nedostatok HA v kĺbovej tekutine zas môže spôsobiť bolesť pri pohybe. A určite treba spomenúť, že úbytkom kyseliny hyalurónovej organizmus stráca schopnosť tvoriť aj ďalšie látky, napríklad kolagén a elastín.

Po 60. roku života je vlastná produkcia HA už natoľko nízka, že v tele zostáva asi iba 10 % z pôvodného množstva.

Tri druhy riešení

„Zachovanie alebo opätovné získanie kyseliny hyalurónovej je cieľom mnohých výrobkov starostlivosti o pleť. Dnes sú vedci veľmi úspešní v úsilí začleniť túto kyselinu do zloženia produktov starostlivosti o pleť, preto ju nájdeme v pleťových vodách, krémoch, sérach aj vo forme doplnkov výživy v tekutej forme na pitie,“ hovorí K. Demetriou z Pharma MKL.

Molekuly kyseliny sú veľmi veľké, preto ak sú súčasťou pleťovej kozmetiky, dokážu zabezpečiť jej dostatok iba vo vrchnej vrstve kože.

Telo však potrebuje kyselinu hyalurónovú aj vo vnútri, preto sa dá dopĺňať aj injekčne (aplikácia patrí výhradne do rúk vyškolených odborníkov). Na každodenné systematické a príjemné dodávanie HA do organizmu slúži zase číra kyselina hyalurónová na pitie. Pôsobí zvnútra smerom von a pri pravidelnom užívaní sa dá výrazne regulovať nedostatok HA v organizme, čo sa prejaví na zlepšení stavu svalov, kĺbov, slizníc a, samozrejme, aj na pružnejšej pleti, silnejších vlasoch a pevnejších nechtoch.

Ranný dúšok

Odborníci odporúčajú pravidelne užívať daný počet kvapiek kyseliny hyalurónovej na pitie Hyalurmed ráno, pretože potom doplnok výživy krásne reguluje pitný režim. Predsa len je trochu otravné budiť sa v noci na pocit smädu... Večer sú vhodnejšie preparáty s kolagénom.

Ak sa chystáte v priebehu zimy na omladzovací zákrok, akým je chemický píling, laserové ošetrenie alebo resurfacing, dermatológovia odporúčajú dopriať si počas regenerácie aj ranný pohár vody s kyselinou hyalurónovou na pitie. Podporí hojenie a regeneráciu pokožky a vďaka protizápalovým schopnostiam ju ochráni pred prípadnými komplikáciami, ktoré môžu nastať po zákroku.

hyalurmed_pitie21

Na čo všetko je dobrá kyselina hyalurónová?

-   hydratuje, pomáha pokožke udržať si vlhkosť a objem

-   vyhladzuje jemné línie

-   zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov

-   pomáha vyživovať kĺby, svaly aj kosti a zlepšuje stavy spôsobené ochorením kĺbov

-   zlepšuje stav slizníc

-   zmierňuje syndróm suchého oka

-   má vplyv na schopnosť organizmu regenerovať, prispieva k dobrému spánku, pocitu energie aj lepšej potencii

-   napomáha hojenie rán a popálenín

-   slúži ako podporná liečba pri urologických ťažkostiach

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.