Zlá povesť

Nikto nevidí seba takého, akým naozaj je. Niekto sa preceňuje, iný podceňuje a niekomu jednoducho chýba výchova, vkus a sebareflexia.

>> Móda >> Aktuálne >> Zlá povesť

Nedostatok sebareflexie a rozmanité zlozvyky sa, podľa niektorých odborníkov, prejavujú najvypuklejšie v práci. Nielen preto, že v nej človek trávi veľa času, ale aj preto, že v nej má hneď niekoľko pozícií súčasne. Môže byť šéfom a zároveň podriadeným, môže byť mladším a zároveň starším kolegom, môže byť úspešný a krátko nato presne naopak... Táto premena pozícií vedie často k strate sabakontroly a k ventilácii najrozmanitejších zlozvykov. Zlá povesť je potom už len otázkou času.

Zamyslite sa teda:

- Či napríklad v práci priveľa nerozprávate, presnejšie povedané, či priveľa netárate. Je to jeden z najspoľahlivejších prostriedkov, ako sa stať neznesiteľným. Signalizáciou vášho nadmerného prívalu slov môže byť nemé zúfalstvo v očiach podriadených, vražedné úmysly v očiach kolegov a jasný pokyn k odchodu vydaný uprostred vášho slova od nadriadených.
- Či je vaša zaneprázdnenosť adekvátna vašim pracovným výsledkom. Sú totiž ľudia, ktorí permanentne pracujú, ale plody tejto práce by neobjavil ani Interpol.
- Či nerobíte z každej záležitosti problém. Môže to byť prejav bezradnosti (a neschopnosti) alebo túžby po dôležitosti. Oboje je prejavom nerozvinutej osobnosti, ktorá tápa a v spolupracovníkoch vyvoláva nutkanie - "odstrániť prekážku z cesty".
- Či priveľa nereptáte a nechýba vám pružnosť. Nechápať nové úlohy ako výzvu a nevnímať nové podnety ako obohatenie, znamená fiktívny odchod do predčasného dôchodku. Fakt, že to nezvyšuje cenu na trhu práce, asi netreba rozvíjať.
- Či priveľa netelefonujete. Rad telefonátov rodinným príslušníkom, známym, psychotronikovi, do servisu, a na linku "Staňte sa milionárom!" vám spoľahlivo zabezpečí povesť flákača.
- Či neodmietate zodpovednosť. Človek, ktorý sa chce zo všetkého vykrútiť a zvaliť zodpovednosť na iných, sa nemôže čudovať, že je obľúbený ako nádcha.

Tip: Doplňte nepríjemné zlozvyky svojich spolupracovníkov. Potom sa nad každým zlozvykom zamyslite a vybavte si v pamäti situáciu, keď ste boli nositeľom tohoto zlozvyku práve vy!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.