Bolestivý sexuálny styk po pôrode

Po pôrode sa ženské telo a aj psychika výrazne menia v niekoľkých ohľadoch. Veľa žien trápi otázka, ako sa zmení ich pošva a aký dopad to bude mať na ich sexuálny život s partnerom. Aké zmeny možno v tomto smere po pôrode očakávať?

couple love bedroom1199x800

Ako sa zmení vagína?

Po vaginálnom pôrode zostane vagína o niečo väčšia, ako bola predtým. Hneď po pôrode sa pošva roztiahne, je opuchnutá a poranená. Počas niekoľkých dní po pôrode opuch ustúpi, vagína získava svoj svalový tonus a začína sa zmenšovať. Odborníci odporúčajú cvičiť ešte pred samotným pôrodom Kegelove cviky, ktoré pomáhajú obnoviť svaly v oblasti pošvy a močového mechúra, aby žena netrpela inkontinenciou. Posilnenie svalov panvového dna nerieši iba problémy s inkontinenciou, je i dobrým začiatkom pre riešenie problémov pri pohlavnom styku. Rýchlosť zahojenia hrádze závisí od veľkosti jej poranenia. V prípade menších trhlín, ktoré si nevyžadovali šitie, sa hrádza zahojí rýchlo. Veľké zranenia sa hoja dlho a treba im dopriať čas, preto je lepšie so sexuálnym stykom počkať až po odporúčaní lekára. Povrch pošvy je pokrytý sliznicou a bakteriálnou mikroflórou, ktoré spolu tvoria pošvový (vaginálny) ekosystém. Pri jeho porušení dochádza k zápalom pošvy alebo k podráždeniam vonkajších genitálií, ktoré bývajú spôsobené bakteriálnymi, kvasinkovými či vírusovými infekciami.

Dodržiavanie šestonedelia

Obdobie po pôrode, trvajúce zhruba 6 – 8 týždňov sa nazýva šestonedelie. V tomto období dochádza k prispôsobeniu sa organizmu na novú situáciu po ukončení tehotenstva. Toto obdobie je charakterizované návratom maternice do normálneho stavu a tiež zmenami všetkých orgánových systémov matky. Je dôležité zdôrazniť, že ani po ukončení šestonedelia a dojčenia sa nevracia vagína do rovnakého stavu ako bola pred pôrodom. Vždy zostanú niektoré zmeny, ktoré svedčia o tom, že žena rodila. Ihneď po pôrode váži maternica asi 1000 g. V priebehu prvého popôrodného týždňa dosiahne hmotnosť 500 g a na konci šestonedelia váži už len 60 g. Sliznica maternice sa po pôrode placenty v priebehu troch dní rozdelí na dve vrstvy. Povrchová vrstva odumiera a je postupne odlučovaná vo forme očistkov. Očistky, ktoré odchádzajú z dutiny maternice obsahujú povrchovú odumretú vrstvu sliznice, krv a lymfatické tkanivo. Typ očistkov sa v priebehu šestonedelia mení. Vrchol odchodu očistkov je behom 3. a 4. popôrodného dňa. Ak žena porodili dieťa prirodzene a bez komplikácií, k sexu sa môžete vrátiť po šestonedelí. Žena ale aj jej partner by sa ale mali pripraviť na to, že pohlavný styk po pôrode bude iný ako predtým.

Dyspareunia alebo Bolestivý sexuálny styk

Návrat do intímneho života nemusí byť za každých okolností jednoduchý. Nezáleží, či žena porodila dieťa prirodzenou cestou alebo cisárskym rezom. Nechuť a bolesti môžu mať telesný aj psychický pôvod. Žena môže pociťovať stiahnutie alebo naopak uvoľnenie vagíny, cíti sa nepríťažlivá, v dôsledku starostlivosti o dieťa unavená, vystresovaná a poškodenie nervových ukončení na stenách môže vyvolávať iné pocity pri sexe ako pred pôrodom. Bolestivý pohlavný styk môže byť aj dôsledkom nastrihnutia hrádze. Nervové zakončenia v tejto oblasti sú prerastené tkanivom po jazvách. Nastrihnutie hrádze, ktoré sa odborne nazýva epiziotómia, sa vykonáva, aby sa zväčšil pošvový vchod a uľahčil sa tak pôrod bábätku, ktoré má väčšiu hlavičku a neprešlo by otvorom alebo sa môžu zaseknúť plecia dieťaťa. Zotavovanie po nastrihnutí a zošití hrádze alebo jej natrhnutí je individuálne. Ak problémy pretrvávajú aj po 4 mesiacoch, môže ísť o nesprávne popôrodné zošitie. Pošvový vchod by sa mal sám po niekoľkých pohlavných stykoch napraviť. Ak sa tak nestane, musí dôjsť k nastrihnutiu a jeho opätovnému zošitiu.

Nedostatočne zvlhčená vagína

Jedným z dôvodov bolestivého pohlavného styku môže byť aj suchosť pošvy. Pocit sucha resp. nedostatočného zvlhčenia vagíny spôsobuje pokles hormónov estrogénu a prolaktínu, ktoré stimulujú tvorbu mlieka. Jeho vedľajším účinkom je to, že vysušuje sliznicu pošvy. „Suchosť pošvy vzniká kvôli hormonálnemu stavu počas dojčenia, kedy žena nemenštruuje a je prirodzene chránená pred ďalším možným otehotnením“ hovorí gynekologička MUDr. Zora Vasiľová. Počas pohlavného styku často nepomôže ani dlhá predohra. K príznakom suchej pošvy patrí bolestivý pohlavný styk (často mierne krvácanie po styku), pálenie, svrbenie, bolestivosť a nutkanie na močenie. Nepríjemné pocity suchosti pošvy prirodzene ustupujú po ukončení dojčenia. Do toho času si ale môže žena uľahčiť stav zdravotníckou pomôckou, ktorá jej pomôže odstrániť nepríjemne prejavy suchej pošvy. Hydrofemin vaginálny gél, ktorý obsahuje kyselinu mliečnu a kyselinu hyalurónovú sa používa na používa na podporu regenerácie pošvovej sliznice pri stavoch spojených s hormonálnymi zmenami, predovšetkým po pôrode, v období laktácie a pri menopauze. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou ľudského tela. Vytvára ochrannú bariéru, ktorá zvlhčuje, chráni, zabraňuje prenikaniu a rast patogénnej flóry, urýchľuje prirodzený proces hojenia, urýchľuje regeneráciu poškodenej sliznice a podporuje prirodzené protizápalové procesy. Kyselina mliečna zase vytvára potrebné, prirodzene kyslé prostredie v pošve, a tak udržiava mikrobiálnu rovnováhu a zabraňuje šíreniu patogénnych baktérií. Viac na www.hydrofemin.sk

hydrofemin 1000x599

1 Komentár

  • Komentár brie štvrtok, 22 november 2018 19:16 napísal brie

    u nás bol problémom po porod ehlavne sucha posva a pocas sexu to bez lubrikantu neslo, ale odkedy sme objavili superlove tak si ich vselijak vyberame a testujeme co ide (: a sex sa opat dava dokopy

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.