Prvý slovenský Maker Faire predstaví domácich „makerov“ z rôznych oblastí

Tento rok sa na Slovensku po prvýkrát uskutoční festival Maker Faire - svetoznáme stretnutie hobby tvorcov,  technologických kutilov a vynálezcov. Maker Faire je svetovo uznávaná sieť akcií, ktorú pôvodne iniciovala redakcia časopisu Make so sídlom v San Franciscu v roku 2006, kam aj tento rok zamierilo vyše 150 000 návštevníkov. 

Z roka na rok rastie počet miest, kde sa konajú lokálne akcie a po minuloročnom úspechu v Prahe, zavíta v polovici novembra aj do bratislavskej Starej tržnice. Hlavnou témou festivalu je tvoriť a preto je otvorený pre všetky vekové kategórie, vrátane detí. Z mnohých projektov, ktoré sa predstavia, sme vybrali malú ochutnávku.

Prenosný dom pre včely

Ak nezmeníme prístup k životnému prostrediu, čoskoro vymizne všetok hmyz. Následky by boli fatálne. Slovenskí dizajnéri Ján Jánoš a Maroš Schmidt preto vytvorili SKVÔT- prenosný domov pre včely samotárky a iný hmyz, ktorý im umožní prežitie v mestách, parkoch alebo záhradách. Tvorí ho medený obal, ktorý je z polovice zmes betónu a stavebného odpadu. V dierach v spodnej časti bývajú včely samotárky. V hornej dutine, do ktorej vedie širšia chodba lievikovitého tvaru, býva hmyz. Záhradná verzia stojí na statíve, parková visí na závesnom systéme.

makefaire19

Steam Punk

Výrobe steampunkových doplnkov sa Pavel Šiša venuje už druhý rok. Zamestnaný elektromechanik rád zbiera rôzne starožitnosti. Jeho nový koníček vznikol spojením práce so záľubou. Zo starých prístrojov a  súčiastok vytvára unikátne štýlové doplnky, najmä stolové lampy, ktoré skvelo zapadnú do interiéru v industriálnom štýle. Na objednávku vyrába lampy ako tematické darčeky - solitéry. Keďže ide o ručnú prácu, každý kúsok je originál. 

Vznášajúce sa kreslo

Ak máte chuť zmajstrovať niečo ozaj nezvyčajné, možno vás bude inšpirovať projekt malého vznášadla. Zostrojiť sa dá z vecí a súčiastok bežne dostupných v obchodoch pre kutilov. Na vytvorenie vzduchového vankúša napríklad použijete niekoľko fúkačov lístia. Tie budete ovládať pákami hoci z rukovätí sekery. Pohodlne sa usadíte do kresla a svoj prvý skúšobný let môžete absolvovať na výstave Maker Faire. A ak sa vám to zapáči, úplný postup a konštrukčné plány nájdete na internete. 

makefaire119

Druhá šanca pre odpad

Každý nápad ako eliminovať či recyklovať odpad na niečo nové, užitočné, sa dnes ráta. Práve preto hľadá združenie priateľov Já na tom dělám riešenia, ako starým veciam nájsť nové využitie. Svoje nápady potom zdieľajú s ostatnými v recyklačných dielňach. Na výstave Maker Faire vás radi naučia ako si napríklad vyrobiť peňaženku zo starých audiokaziet, opasky z cyklopneumatiky, bloky z diskiet alebo čo všetko možno ušiť zo starých reklamných banerov. 

makefaire219

Aj staré batérie môžu svietiť

Matej Benci sa venuje odboru elektrotechniky, ktorý vyštudoval, no väčšina jeho posledných projektov má bližšie skôr k umeleckej činnosti. Rád sa hrá s LED svetlom, využíva solárnu energiu a staré batérie z vyradenej elektroniky. Dokáže zužitkovať aj batérie z pokazeného mobilu, ktoré si častokrát uchovajú aj 80 % pôvodnej kapacity. Na webovskej stránke prezentuje svoje inovačné projekty ako svietiacu trávu z plastovej fľaše, kvetináč s tajným priestorom na cennosti, či dekoračnú lampu z optického vlákna. 

Všetky projekty a makerov, ktorí sa na výstave predstavia, nájdete na stránke https://bratislava.makerfaire.com/makers-exhibits/

29 komentárov

 • Komentár Hai piatok, 03 január 2020 09:15 napísal Hai

  Hai Maglietta Argentina ShaneNk Penel

 • Komentár Byron štvrtok, 02 január 2020 13:40 napísal Byron

  Byron Real Madrid Fodboldtrøje Tangela Karol

 • Komentár David štvrtok, 02 január 2020 04:18 napísal David

  David Sverige Kläder LupitaP Melis

 • Komentár Marti štvrtok, 02 január 2020 02:31 napísal Marti

  Marti Real Madrid Fodboldtrøjer Janette Augus

 • Komentár Guy štvrtok, 02 január 2020 02:19 napísal Guy

  Guy Maglia Maglia Matthijs De Ligt Bambino GenaSmy Micae

 • Komentár Penney streda, 01 január 2020 18:10 napísal Penney

  Penney Nuova Maglia Milan Bambini AlbaMag OlaSe

 • Komentár Kerri streda, 01 január 2020 13:12 napísal Kerri

  Kerri Billige Arsenal Drakt Desiree FNPNe

 • Komentár Lonnie štvrtok, 26 december 2019 08:41 napísal Lonnie

  Lonnie Tottenham Hotspurs Fotballdrakter FaeRayn Rando

 • Komentár Jillian štvrtok, 26 december 2019 02:17 napísal Jillian

  Jillian Chelsea Kläder Darlene Wilhe

 • Komentár Zelda pondelok, 23 december 2019 20:28 napísal Zelda

  Zelda Seconda Maglia Barcellona FAQLavo Twyla

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.